Abdüllatif Şener’den 11 liralık dolar tespiti: Daha fazla ödeyeceğiz

TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine ait teklifi görüşmeler sürüyor. Abdüllatif Şener, bütçe üzerine kelam …

19.11.2021
Abdüllatif Şener’den 11 liralık dolar tespiti: Daha fazla ödeyeceğiz

TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine ait teklifi görüşmeler sürüyor. Abdüllatif Şener, bütçe üzerine kelam alarak kıymetlendirme yaptı. Şener, bütçenin şeffaf olmadığını vurguladı.”GELİRLERİN ARDINA MASRAFLAR, GİDERL…

TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine ait teklifi görüşmeler sürüyor. Abdüllatif Şener, bütçe üzerine kelam alarak kıymetlendirme yaptı. Şener, bütçenin şeffaf olmadığını vurguladı.

“GELİRLERİN GERİSİNE SARFİYATLAR, MASRAFLARIN GERİSİNE GELİRLERİ GİZLEYEREK BÜTÇE GETİRİLMEZ”

Bütçelerde özelliklerin, müzakerelerde kuralların olması gerektiğini söz eden Şener, “Hali̇ Hazırda Görüleni̇n içerisinde en değerlisi, bütçenin şeffaf, açık anlaşılır olmasıdır. Bütçesini savunan kurumların, bakanların, parlamentoya bütçe ile ilgili bilgileri açık, seçik ve net bir biçimde bildirmesi gerekir.

Gelirlerin ardına masraflar, masrafların gerisine gelirleri gizleyerek bütçe getirilmez, bütçeler bu türlü bir özelliğe sahip olmaz. Şeffaftır, baktığınız vakit nereye ne harcanmış, ne harcanacak, hangi hizmet kaça mal oluyor… Hali̇ Hazırda Görüleni̇n açık ve net bilinmesi lazım” dedi.

“HÜKÜMET KAPALILIĞI ÇOK SEVİYOR”

Şener, “Beni en çok üzen bahislerden biri, mevcut hükümet kapalılığı çok seviyor. Birtakım izlediği konuları anlamak, kamuya mal etmek için uğraşan gazeteciler, siyasetçiler, aydınlar en ağır formda, en ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. En makûs tarafı, burada bütçe ile ilgili gelen bakanların açık ve net, anlaşılır şeyler söylememeleridir. Halbuki burada karar verilecek. Bilgilerin net olması lazım” eleştirisini getirdi.

“BÜTÇEDE HAVAALANLARININ ÖDEME GARANTİLERİ İLE İLGİLİ BİR SAYI BULAMADIM”

Garanti ödemelerinin neden dolar kuru üzerinden ödendiğini soran Şener, şunları söyledi:

“Milli paramız Türk lirasıdır. Türk lirası üzerinden neden garanti verilmiyor? Bu işi yapan müteahhitler, iş adamları krediyi mi döviz cinsinden alıyor? Yurt dışından mı alıyorlar, içeriden mi alıyorlar? Yaparken kullandıkları materyallerin büyük bir kısmı dövize dayalı da onun için mi döviz cinsinden garanti veriyorsunuz?

Hali̇ Hazırda Görüleni̇n hiçbirine açık ve net karşılık verilmiyor. Ancak gördüğümüz olay o ki bu garantili işler memleketi soyup soğana çeviriyor. İşte 2022 bütçesinde 42 milyar ödeme garantisi var. Bunlar, kent hastaneleri, otoyollar, köprülerle ilgili. İbaret olduğu şeyler bu.

Havalimanlarındaki ödeme garantileri ve daha evvel havaalanları devlet işletmesinin aldığı şeyler miydi? İşletmecilere devredildiyse hali hazırda görülenin ölçüsü ne? Bütçede havaalanlarının ödeme garantileri ile ilgili ben bir sayı bulamadım. Bunu nasıl ve nereden alacağımızı da bilemiyorum.”

“8 MİLYAR TL FAZLA PARA ÖDEYECEĞİZ”

Şener, 42 milyar TL’lik garanti ödemesi ödeneğini de “Bugün kur gelmiş 11 TL’ye. Bir baktım, yeni bir hesap yaptım; bu 42 milyar TL, tam 8 milyar TL arttı, birkaç hafta içerisinde. 8 TL civarında bir ortalama kur öngörmüşler, önümüzdeki yıl kur ortalaması 11 TL olarak kalırsa 8 milyar TL kent hastaneleri, otoyol ve köprülere daha fazla para ödeyeceğiz. Bütçenin sayıları daha şimdiden bozulmuş vaziyettedir” kelamlarıyla eleştirdi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.