Iğdırlı besici isyan etti: Aç kalınca kısır oldular, yemini karşılayamıyoruz

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuzluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Buzağı, Kuzu ve Oğlak Şahane …

29.05.2022
Iğdırlı besici isyan etti: Aç kalınca kısır oldular, yemini karşılayamıyoruz

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuzluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Buzağı, Kuzu ve Oğlak Şahane Varlık Yarışı düzenlendi.Bu yıl üçüncü sefer düzenlenen müsabakaya katılan besiciler, artan maliyetlerden yakınarak hayvan…

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuzluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Buzağı, Kuzu ve Oğlak Kusursuz Varlık Müsabakası düzenlendi.

Bu yıl üçüncü sefer düzenlenen müsabakaya katılan besiciler, artan maliyetlerden yakınarak hayvanlarını yok kıymetine satmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Takviyelerin yetersiz olduğundan yakınan Beseci Uygar Aydın, “30 hayvandan beş hayvana inmiş durumdayız. Bölüme gönderiyoruz” dedi.

Besici Orhan Günaydın ise, “18 hayvanım vardı. Sattım, yedi tane kaldı. Yem almak için 5-6 bine sattım. Hayvanlar aç kalınca kısır kaldılar, kesite gittiler. Mecbur sattım, yemini karşılayamıyoruz” diyerek yaşanan meşakkatleri lisana getirdi.

“BENDE 30 HAYVAN VARDI, ŞU ANDA 5’E İNDİ. BESLEYEMİYORUM, ALTINDAN KALKAMIYORUM”

Iğdır’da besicilik yapan Uygar Aydın, şunları söyledi:

“Hayvancılık durumu şu anda çok berbat. Kurallar bizi baya zorluyor. Maliyetler çok yüksek, fazla. Yem olsun, kaba otlar, yemler olsun… Bende 30 hayvan vardı, şu anda beşe indi.

Besleyemiyorum, altından kalkamıyorum. Süt burada 4-5 lira, sütümüz para etmiyor. Mera sisteminden de faydalanılmıyoruz.

Çoğunlukla içeride yahut bahçelerde, yoncalarda besliyoruz. Bu da maliyetleri artırıyor, besleyemiyoruz. Altından kalkamıyoruz. Ayakta durmaya çalışıyoruz.

Çiftçilik de geri gitti. Ben, 20-30-40 dönüm ektiğim yerde bu sene 10-15 dönüm ektim. Girdi maliyetleri fazla, en kıymetlisi yakıt. Bizi en çok yıpratan yakıttır. Bizim belimizi kıran yakıttır.

“DESTEKLER YETMİYOR”

Takviyeler var lakin yetmiyor, yemler yüksek. 30 hayvandan beş hayvan inmiş durumdayız. Bölüme gönderiyoruz. Doğuran hayvan olmadıktan sonra hayvancılık bitecektir. Erkek hayvan güzel para ediyor.

Pekala dişi hayvan ne olacak? Beklentimiz, bize yakıt dayanağı, yem takviyesidir. Bakanlık küpe olayı çıkarmıştır. İki yaşında doğurması lazım, bizde üç yaşında doğuruyor. Bizim takviyemizi de kesmiştir.

“BABADAN DEVRALDIM BU İŞİ, BU TÜRLÜ GİDERSE BIRAKACAĞIZ”

Babadan devraldım bu işi, bu türlü giderse biz de yavaş yavaş bırakacağız, fabrikalara gidip iş bulup çalışacağız. Üç çocuğum var, okula gidiyorlar, onları diğer işe yönlendiriyorum ki ekmek yesinler.

Ben, ekmek yiyemiyorum. Kime sorsan kimse bu işin altından kalkamıyoruz. Geçinemiyoruz. Hayvancılıkta ekmek yok.

Bir bağ yonca 100 lira, arpa o denli. Ben ekemiyorum. Traktörüme mazot dayanmıyor. Depomu dolduramıyorum, deposu 2 bin 200-2 bin 400 TL.

“DEPOMU DOLDURAMIYORUM”

Sonbahardan beri depomu dolduramıyorum. Her seferinde 200-300 liralık alıyorum. İşimi yapamıyorum bile.

Gidiş çok berbat, bu türlü giderse hayvan da kalmayacak ve çiftçi de kalmayacak. Bir köyde binden fazla büyük baş vardı artık 100’e indi.

Benim Pirli köyünde 500 küçükbaş hayvan satıldı. Küçükbaş hayvancılık da bitiyor.”

“HAYVANLAR AÇ KALINCA KISIR KALDILAR, BÖLÜME GİTTİLER. MECBUR SATTIM, YEMİNİ KARŞILAYAMIYORUZ”

Yaptığı işten ziyan ettiğini belirten Orhan Günaydın şöyle konuştu:

“Hayvan ziyan ediyor. Ottan ötürü devlet bize dayanak vermedi. Vakitsiz takviye veriyor, sonbaharda vermesi gerekirken artık veriyor. Bizim gelirimiz tarım ve hayvancılıktır.

18 hayvanım vardı. Sattım, yedi tane kaldı. Yem almak için 5-6 bine sattım. Hayvanlar aç kalınca kısır kaldılar, kısma gittiler. Mecbur sattım, yemini karşılayamıyoruz. Vatandaşı düşünmüyorlar. Bunları yapan da büyük şirketlerdir.

Türkiye’yi kalkındırmak istiyorsak vaktinde dayanak verecek, sonbaharda takviye verip tarıma özendirilecek. Hoş hayvancılık yapıp ihracat yapacağız, dışarıdan almayacağız.”

“ZARARDAYIZ, SAMAN ALAMIYORUZ”

Benzeri bir durumda olduğunu belirten Orhan Karaçelik de şu tabirleri kullandı:

“Zarardayız, bir torba yem 300 lira. Zordur artık geçim, zordur. Doğan hayvanları bölüme gönderdik, yapamıyoruz.

Besicilik öldü, besiciliği en kısa müddette bırakacağız. Ne yapacağımızı Allah bilir.

Yem fiyatları, arpa fiyatları düşmeli. Gübre fiyatları düşsün. Ot alamıyoruz, saman alamıyoruz. Yem değerliydi, bakamayınca yedi hayvanımı kısma verdim.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.