İç Mimaride Yapılmaması Gereken Hatalar

13.03.2023
İç Mimaride Yapılmaması Gereken Hatalar

İç mimari hataları nelerdir? İç mimaride yapılmaması gerekenler ve bu hataların çözümleri nelerdir? Mimari yaklaşım hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Ortalığı dağıtmak, ortalığı toparlamak, sistematik bir şekilde düzenlemek, etrafınızı sadece en sevdiğiniz şeylerle doldurmak kendinizi iyi hissettiren bir yuvaya doğru büyük bir adımdır. Evinizi güzel bulmuyorsanız mobilyanız veya iç tasarımınızla ilgili bir sorun olma olasılığı yüksektir.

Yaşamak ve donatmak bir zevk meselesidir. Bununla birlikte, genel estetiği bozan bazı kurulum kusurları vardır. Ancak bunlardan kaçınmak çok kolaydır. İç mekan tasarımı hazırlarken hangi hataları yapabileceğinizi ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi listeledik.  

  • Ölçü almadan başlama 
  • Mobilya ölçüsünün doğru seçilememesi 
  • Dekoratif eşyaların yerleştirilmesinde yanlış ölçü 
  • Tasarım deseninin aşırı kalabalık olması 
  • Mobilyaların yanlış dizilişi 
  • Loş veya çok parlak ışık

İç Mimari Ölçümleri Hesaplamadan Başlamayın

Mobilya, bir evde her şeyin başı ve sonudur. Ancak bir odaya ölçüsüz veya uyumsuz yerleştirilirse, odanın daha küçük ve daha az samimi görünmesine neden olabilir.

Mobilyalarınızı seçmeden önce odanızın ölçülerini alın ve mobilya seçiminizi bu ölçülere göre ayarlayın. Mobilyalarınızı odaya iyi dağıtın. Tüm mobilyaları duvara yaslamayın. Her şeyi odanın kenarına itmek, ortada daha fazla alan varmış gibi görünebilir, ancak özellikle küçük dairelerde değerli alan boşa harcanır. Odanın büyüklüğüne göre mobilyaları farklı yerleştirmelisiniz.  

Çoğu evde oturma odası en sık kullanılan ve insanların en uzun süre kaldığı odadır. Bu nedenle, oturma odasının iç kısmının uyumlu bir şekilde döşenmesi, dairenizde kendinizi rahat hissedip hissetmemeniz konusunda belirleyici bir faktördür.

Iç Mimari

İç mimari hataları nelerdir? İç mimari de yapılmaması gerekenler

Doğru Boyutta Mobilya Seçin

İç mimari açısından odanın ve dairenin büyüklüğüne uygun mobilya satın alın. Mobilya parçası ne kadar büyük olursa, odada o kadar belirgin görünecektir. Oda yeterince büyükse, bu iç tasarımınız için sorun olmayabilir.  Ancak mobilyaların boyutunu odanın boyutuna göre seçmek her zaman mantıklıdır. Mobilya çok küçük olmamalıdır.

Küçük odalarda çok büyük mobilyalar genellikle fazla baskın görünür. Uygun mobilya boyutlarını eşleştirmeniz gerekir. Oldukça geniş bir kanepeniz varsa, yan sehpa asla iyi bir seçim değildir. Büyük nesnelerin yanındaki küçük mobilya parçaları göz yorgunluğuna sebep olur..

Dekoratif Eşyaların Yerleştirilmesi

İç tasarımda en önemli adım doğru dengeyi bulmaktır. Fazla ürün, bir odayı hızlı bir şekilde darmadağın gösterebilir. Çok az eşya ise dairede kötü bir izlenim verebilir. 

Çok fazla dekoratif eşya yerleştirmeyin. İç tasarımınız bir vurgu ve göz alıcı olmalıdır. Öte yandan, daireniz doluysa, tek tek eşyalar özel bir şeyler kaybeder ve birçok gereksiz eşya etrafta birikebilir.  

Dekorasyon mağazasında gördüğünüz ürünler tek başlarına çok şık durabilirler. Evinize sığmasalar bile, bu onları her yere dağıtmanız gerektiği anlamına gelmez. Dekoratif öğelerin oda içinde tutarlı şekilde dizildiğinden emin olun. Vazolar ve diğer süslemeler her zaman tek sayıda düzenlenmelidir. Mekana bağlı olarak bir, üç veya beş olması fark etmez.

Duvardaki resimler için mantıklı bir konsept düşünün. Çıplak beyaz bir duvardaki büyük bir tablo, yalnızca o tabloya odaklanıldığı için bir müzede ilginç görünebilir. Odaya yalnızca bir resmi asmak istiyorsanız, onu vurgulamak için dolaylı aydınlatma veya benzeri bir şey kullanabilirsiniz.  

Duvar tasarımının rengini de önceden düşünmelisiniz. Sadece beyaz duvarlar zamanla biraz sıkıcı olabilir. Renkli duvar tasarımı, bir duvarı parlak mavi veya zümrüt yeşili boyamanız gerektiği anlamına gelmez. Sessiz veya orta renk nüansları da mümkündür. Örneğin, hafif bir gri kullanmak, daha ilginç dekoratif dokunuşlar için yeterli alan bırakabilir.

Tasarım Desenini Yakalama

Evinizin içini güzel bir şekilde tasarlamak istediğinizi biliyoruz. Bunu yaparken de çok fazla renk ve malzeme uyumsuz görüntü oluşturur. Bu nedenle, mevcut malzemeler hakkında bilgi edinin ve her zaman kendinize yeni bir mobilya parçasının veya aksesuarın mevcut ortama uyup uymayacağını sorun. Örneğin, odadaki bir veya iki ahşap türüyle kendinizi sınırlayın ve diğer kahverengi tonlarının onunla iyi gittiğinden emin olun. Doğal, açık bir gölge, daha açık ve daha koyu tonlardaki aksesuarlarla kombinlemek için uyumlu bir başlangıç ​​noktası görevi görür.

Duvardaki Mobilyaların Düzenlenmesi

Özellikle geniş odalarda, tüm mobilyalar düzgün bir şekilde duvara doğru dizildiğinde ve ortada nasıl kullanılacağını gerçekten bilmediğiniz büyük bir boş alan olduğunda kötü görünür. Oda büyüklüğü uygunsa, oda ayırıcı olarak bir büfe veya raf kullanmak mantıklı olabilir. Bir oturma alanını ayırmak için kanepeyi odaya yerleştirin veya masayı 90 derece çevirin. Alan küçükse genellikle kanepeyi duvardan uzaklaştırmak ve hafifçe eğmek yeterlidir. Duvara iyice yaslamak doğru bir seçim olmayacaktır.

Doğal Işığa Odaklanın

Doğru kullanıldığında, aydınlatma bir evin atmosferini büyük ölçüde iyileştirebilir.  

Kullanılmış bir rattan mobilya lambası, deri kanepe ve pahalı cam masa ile daha lüks bir mobilya stiline sahip olunabilir Kristallerle süslenmiş asil bir lamba, kır mobilyası ve benzeri eşyaların bulunduğu bir odaya pek yakışmaz.  

Lambanın tarzına ek olarak mutlaka ışık cinsine de dikkat etmelisiniz. Sıcak beyaz çok rahat bir atmosfer yaratır. Soğuk beyaz daha parlak olarak algılanır, ancak hemen biraz fazla soğuk görünebilir.  Amaç esastır. Örneğin bir okuma lambasının amacı iyi bir okunabilirlik sağlamaktır. Burada zayıf ışık önerilmez. Öte yandan sıcak bir ortam oluşturulacaksa ışığın çok parlak olmaması gerekir.  

Dolaylı aydınlatma ise özel bir tarz unsurudur ve öncelikle odayı aydınlatmak için kullanılmaz, ancak belli bir parlaklık sağlar. 

Işıkları seçerken birkaç türü bir odada birleştirmemeye dikkat edin. Okuma lambaları ve diğer aydınlatma lambaları aynı alanda kullanılmamalıdır. Örneğin, TV’nizi sıcak beyaz LED’lerle arkadan aydınlatırsanız, odadaki tavan lambası da sıcak beyaz ışık kaynaklarıyla donatılmalıdır.  

Renkli ışıklar bir istisnadır. Seçilen renge bağlı olarak başka ruh halleri de yaratılabilir. Örneğin mavinin sakinleştirici bir etkisi vardır. Kırmızı ışık uyarıcı ve sıcaktır. Yeşil yaratıcılık, kas ve doku yenilenmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aydınlatıcıların renklerini genellikle bir uzaktan kumanda veya bir akıllı telefon uygulamasıyla ayarlayabilirsiniz. İster taşınıyor olun, ister evinize yeni bir dokunuş katmak isteyin, doğru iç tasarım ürünleri genel refahınıza katkıda bulunur. İç mimaride yapılmaması gereken hatalar bu şekildedir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.