Her 100 hastadan 6’sı yanlış doktora gidiyor!

Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye’de her 100 hastadan 6’sının hastanelerde yanlış branşlara başvurduğunu, geliştirilen Neyim Var …

12.12.2021
Her 100 hastadan 6’sı yanlış doktora gidiyor!

Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye’de her 100 hastadan 6’sının hastanelerde yanlış branşlara başvurduğunu, geliştirilen Neyim Var uygulaması ile bu sayıyı azaltmayı hedeflediklerini söyledi.İlk, yaptığı açıklamada, sıhhatte doktorlardan ha…

Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye’de her 100 hastadan 6’sının hastanelerde yanlış branşlara başvurduğunu, geliştirilen Neyim Var uygulaması ile bu sayıyı azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Birinci, yaptığı açıklamada, sıhhatte doktorlardan hastalara tüm verilere herkesin ulaşabileceği bir sistem kurmaya çalıştıklarını, sıhhati datayla yönetme kültürünü aktif hale getirmek istediklerini söyledi.

YÖNETME KÜLTÜRÜNE ‘NEYİM VAR’ UYGULMASIYLA TAHLİL

Sıhhatteki dijitalleşme çalışmaları kapsamında büyük muvaffakiyet kazanan e-Nabız ve Hayat Meskene Sığar (HES) uygulamalarının akabinde yaklaşık 1,5 ay evvel “Neyim Var” isimli yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Şuayip Birinci, bu sistemde hastalara şikayetleri doğrultusunda hangi branş başvurmaları gerektiğinin önerildiğini anlattı.

“HEM MALİYET NE SALĞLIK SORUNU AZALSIN”

Dünyada misal taşınabilir uygulamalar olduğunu tabir eden Birinci, “O uygulamalar üzerinden gittik lakin bunu yaparken dünyada birinci olarak e-Nabız’daki veriden faydalanarak bireye özel raporlar üretsin istedik. Temel çıkış noktamız şuydu: Beşerler yanlış branşa gitmesinler, ikinci basamağa gereksiz yere gitmesinler, aile doktoruyla işlerini görsünler. Hem maliyet hem sıhhat sisteminin üzerindeki yük azalsın hem de nitekim kişi hasta olmadığı halde hasta muamelesi görmesin, kendisine de hasta muamelesi yapmasın.” dedi.

“SİSTEM KENDİ KENDİNE ÖĞRENİYOR”

Uygulamayı hayata geçirebilmek için öncelikle nitelikli bilgi toplamak gerektiğinin altını çizen Sıhhat Bakan Yardımcısı Birinci, “Bu uygulamayı 5 yıl evvel yapamazdınız, lakin nitekim nitelikli bilgi toplarsanız, yapay zeka araçlarının yorumlayıp, şahsa sorulması gereken soruları sorup yanıt vermesini sağlayabilirsiniz.” diye konuştu.

Uygulamanın yaklaşık 1,5 aydır hizmette olduğunu kaydeden Birinci, şöyle devam etti:

“Neyim Var uygulamasını 1,5 aylık bir süreçte 10 milyon insanımız deneyimledi. İnsanımız çok meraklı. ‘Acaba neyim var?’ diye uygulamaya bakıp hastaneye gitmeyen de çok insan var. Tahminen de korkularını azaltmışız. Sistem kendi kendine öğrenen bir sistem. Örneğin doktor hangi tanıyı koyuyorsa, sistemin ön gördüğü tanılardan biri değil, farklı çıktıysa sistem de kendi kendine öğreniyor. Nitelikli bir yapay zeka çalıştırıyor artta. Aslında tabibe de yardımcılık yapıyor.”

“HER 100 BİREYDEN 6’SI YANLIŞ BRANŞA EDİLEN TALEPYOR”

Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Neyim Var uygulamasının yanlış branşa gitme oranını ne kadar azaltacağını vaktin göstereceğini belirterek, “Normalde dünyanın her tarafında, Türkiye’de de benzeri sayılar var. Her 100 bireyden 6’sı yanlış branşa edilen talepyor.” sözlerini kullandı.

Neyim Var uygulamasının bağlı olduğu e-Nabız’ın daha az veri kapsamlı bir versiyonunun Avustralya’da kullanıldığını anlatan Birinci, şunları söyledi:

“Avustralya’da 10 yılda birkaç milyonu geçememiş uygulama bazında. Bugün e-Nabız’ı 56 milyon kişi kullanıyor. HES’i 82 milyon kişi kullanıyor. Türkiye’de çabucak hemen herkesin bir HES kodu var. Şu anda trafiğine bakıyorsunuz, e-Nabız ile bir arada dünyada bu kadar çok uzun mühlet bağlı kalınan bir proje yok. Hem e-Nabız hem de HES bu kadar talebi karşılıyor ve bütün bunları yaparkönemli ölçüde firmalara ilişkin rastgele bir data tabanı kullanmıyorsunuz, açık kaynak kullanıyorsunuz. Hepsi Türk mühendisler tarafından üretilmiş. O lisanslara vereceğiniz paranın çok çok altında parayla bütün sistemi dönüştürdüğünüz bir yapıdan bahsediyoruz.”

“TEK EKSİĞİMİZ, KENDİ İNSANIMIZA ANLATAMIYORUZ”

Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığının şu anda dünyada açık kaynağı en çok kullanan bakanlık olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Birinci, “En çok kullanan sıhhat bakanlığı demiyorum, en çok kullanan bakanlık. Dünyanın en yeterli dijitalleşmiş Sıhhat Bakanlığı. Tek bir eksiğimiz var, biz bütün bunları yaparken bunları kendi insanımıza çok anlatamıyoruz lakin Batılılar görünce Türkiye’de nasıl bir altyapı olduğunu biliyorlar. Duydukları vakit hayranlıkları artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.