F-16 krizine Danimarka çözümü: Türkiye’nin talip olduğu iddia ediliyor

Danimarka’nın, sipariş ettiği F-35’leri kullanmaya başlayacağı 2025’ten evvel, sahip olduğu 43 adet F-16 AM/BM savaş uçağından 24’ünü satmayı …

19.11.2021
F-16 krizine Danimarka çözümü: Türkiye’nin talip olduğu iddia ediliyor

Danimarka’nın, sipariş ettiği F-35’leri kullanmaya başlayacağı 2025’ten evvel, sahip olduğu 43 adet F-16 AM/BM savaş uçağından 24’ünü satmayı planladığı belirtildi.The Copenhagen Post’un haberine nazaran; son dört aydır Danimarka, sipariş ettiği yeni uçaklard…

Danimarka’nın, sipariş ettiği F-35’leri kullanmaya başlayacağı 2025’ten evvel, sahip olduğu 43 adet F-16 AM/BM savaş uçağından 24’ünü satmayı planladığı belirtildi.

The Copenhagen Post’un haberine nazaran; son dört aydır Danimarka, sipariş ettiği yeni uçaklardan dördünü test ediyor ve 27’sinin yani tamamının 2027 yılına kadar Danimarka’ya gelmiş olacağını öngörüyor. Satacağı F-16’ların on yıl daha ömürleri var ve her birinin 100 milyon kron kıymetinde oldukları düşünülüyor. Satışlardan elde edilen tüm gelir, tekrar savunma bütçesine yatırılacak.

TÜRKİYE POTANSİYEL BİR MÜŞTERİ

Türkiye’nin, Danimarka’nın F-16’ları için potansiyel bir alıcı olduğu söyleniyor. Lakin bu satışın epey güç olacağı da konuşulanlar ortasında. Zira kelam gelimi edilen satışın en son tekrar ABD’den onay alması gerekiyor ve Türkiye ile ABD ortasında bir müddettir savaş uçakları konusunda bir ihtilaf mevcut.

Türkiye, Rusya’dan S-400 tedarik ettiği gerekçesiyle 23 Eylül prestijiyle ABD tarafından F-35 programından çıkarılmıştı. Akabinde Türkiye’nin ABD’den F-35 yerine F-16 satın alabileceği konuşulurken, ABD Kongresi’nden 11 üye, Lider Biden’a bu satışın da gerçekleşmemesi davetinde bulunmuştu. Sonrasında 41 ABD’li vekil de bir mektup yayınlayıp birebir davette bulunmuştu.

‘ARA TAHLİLİN ALTERNATİF TAHLİLİ OLABİLİR’

Bu muhtemel alım hakkında, Havacılık ve Savunma Siyasetleri Uzmanı Arda Mevlütoğlu ise toplumsal internet hesabından şu yorumu yaptı:

“Danimarka’nın F-16’larının alımı, F-16V satışına müsaade çıkmazsa ‘ara tahlilin alternatif çözümü’ olarak gündeme gelebilir. Tabi bu satış için ABD’nin müsaadesi gerekecektir lakin ikinci el F-16 için ‘izin koparılması’, son model F-16V’ye nazaran çok daha kolay olur muhtemelen. Bu uçakların F-16AM/BM modeli olduğunu vurgulamak gerekli.”

F-16’ların mümkün alıcısının Danimarka Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Onayın akabinde Adalet Bakanlığı ihracat lisansı verecek ve mutabakat, tedarikçi Lockheed Martin’in bulunduğu ABD’nin onayına sunulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.