Ermeni vahşetinin tanığı: “Kanlı köprü”

Ermeni katliamının en canlı örneklerinden birinin bulunduğu Kahramanmaraş’a bağlı Süleymanlı Mahallesi (Zeytun Ilıcası) sakinleri, “Kanlı Köprü …

28.04.2022
Ermeni vahşetinin tanığı: “Kanlı köprü”

Ermeni katliamının en canlı örneklerinden birinin bulunduğu Kahramanmaraş’a bağlı Süleymanlı Mahallesi (Zeytun Ilıcası) sakinleri, “Kanlı Köprü” denilen tarihi köprüden o devir askerlerin, bayanların ve çocukların atıldığını anlattı, “Ermenilerin neler yaptığını hala biliyor ve unutmuyoruz” dedi.

KAHRAMANMARAŞ (rehberaydin.com) – Ermeni katliamının en canlı örneklerinden birinin bulunduğu Kahramanmaraş’a bağlı Süleymanlı Mahallesi (Zeytun Ilıcası) sakinleri, “Kanlı Köprü” denilen tarihi köprüden o periyot askerlerin, bayanların ve çocukların atıldığını anlattı, “Ermenilerin neler yaptığını hala biliyor ve unutmuyoruz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Lideri Joe Biden’in, 1915 olaylarının yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamasında “Soykırım” tabirini kullanması o periyot Ermeni nüfusunun yaşadığı Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Süleymanlı Mahallesinden tepki aldı.

O devir dedesinden dinlediği Ermeni zulmünü anlatan 65 yaşındaki Mustafa Bir, “Burada Ermeniler soykırım yaparken, Kanlı Köprü dediğimiz köprüden bayanları, çocukları ve Türk askerlerini aşağı atarlarmış. Bir de asker kayası dedikleri yer var, oradan da Türk askerlerini aşağı atarlarmış. Buranın Ermenileri çok azılıymış. İnsanlara bir sürü azap yaparlarmış. Yaşlılarımızdan duyduklarımız bunlar. Biz Ermenilere katliam yapmadık, gerçek katliamı yapan Ermenilerdir” dedi.

Süleymanlı Mahallesi Muhtarı Süleyman Erdemir de, “Kanlı köprüden ve asker kayası dediğimiz ve kimi çeşitli uçurum yerlerden, Ermeniler askerlerimizi katledip uçurumlardan aşağı atmışlardır. Avrupa Devletlerinin kelamda ‘Ermeni Soykırımını’ kendi meclislerinden geçirmeleri beyhudedir. Asıl soykırım, Zeytin Ilıcası bölgesinde Türklere yapılmıştır. Asıl zulmü gören bizlerdir. Sayısız biçimde askerlerimiz şehit olmuştur” şeklide konuştu.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Aydın ise Avrupa devletlerinin, Ermenilere esir olduğunu söz ederek, “Yok Ermeni’yi katletmişler? Yok Osmanlı bütün bunları kırmış? Asmış, kesmiş? Mutlaka bizde o denli bir şey yok. Ancak bütün her şeyi zulmü ve işkenceyi kendileri yaptığı biçimde, bizi de hala hatalı duruma getirmeye çalışıyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

aydın haberleri / Mahallî

Ermeni,Asker,Köprü ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.