Enerji ağırlıklı torba yasa yolda: TRT payı, elektrikli araçlar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Toplantısı sonrası “Elektrik faturalarındaki TRT hissesi ile güç fonu kesintilerini de kaldırma …

16.11.2021
Enerji ağırlıklı torba yasa yolda: TRT payı, elektrikli araçlar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Toplantısı sonrası “Elektrik faturalarındaki TRT hissesi ile güç fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık” açıklamasının akabinde hükümet harekete geçti. AK Parti, pandemi sonrası ve global ısınma ile bi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Toplantısı sonrası “Elektrik faturalarındaki TRT hissesi ile güç fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık” açıklamasının akabinde hükümet harekete geçti. AK Parti, pandemi sonrası ve global ısınma ile birlikte değeri daha artan güç güvenliğine ait düzenlemelerin yer aldığı bir yasa teklifi hazırlıyor.

Hükümetin geniş kapsamlı bir torba teklif hazırlığının büyük kısmını güç dalına ait düzenlemeler oluşturuyor. Teklif, elektrik faturalarında TRT hissesinin kaldırılmasına sağlarken, vatandaş 3 milyar liralık bir yükten kurtulacak. Elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulmasının da alt yapısı oluşturuluyor.

GÜÇ KARARLARI

Edinilen bilgiye nazaran, üzerinde çalışmalar süren torba paket, bir ay içerisinde yasalaştırılacak. Bakanlıkların talep ettiği çok sayıda düzenleme incelenerek, torbanın genel çerçevesi çizilmeye çalışılıyor. Paketin güçle ilgili kimi kararları şunlar:

“Düzenlemeden sonra elektrik faturalarına TRT hissesi yansıtılmayacak. Elektrik kurumu dışında elektrik üreten özel kurumlarla ilgili düzenleme yapılacak. Lisansız üretim tesislerinin dağıtım sistemi yanı sıra iletim tesislerini de kullanmasına imkan sağlanacak. Güç verimliliği uygulaması dayanakları, tarım ve hizmet bölümüne de kullanılacak. Bu alanda üretim yapanlar, hibe yahut faiz indirimi üzere dayanaklardan yararlanacak. Elektrikli araçlar için şarj hizmetinin sunulması ve şarj istasyonlarının kurulması için alt yapı oluşturulacak. Ruhsatların verilmesi, akaryakıt istasyonlarındaki üzere yasal alt yapısının oluşturulması, suram ve işletilmesini sağlayacak unsurlar olacak.”

TRT HİSSESİ 3 MİLYAR LİRA

Çalışmalarda, elektrik tüketim faturalarındaki TRT hissesi uygulamasıyla ilgili bilgi de paylaşıldı. Buna nazaran, 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu uyarınca, elektrik tüketim faturalarına etkin güç bedelinin yüzde 2’si oranında TRT Hissesi yansıtılıyor. Ayrıyeten, etkin güç bedeli üzerinden “sektör altyapı masraflarına katkı payı” alınıyor. Bu hissenin, bu hissenin 1.1.2021 tarihine kadar etkin güç bedelinin yüzde 1’i olarak uygulandığı, 1.1.2021 tarihi sonrasında bu oran yüzde 0.7’ye düşürüldüğü bilgisi paylaşıldı. Bilgi notunda şöyle denildi:

“TRT hissesi ve katkı hissesi birlikte, 2020 yılında yaklaşık 2.2 milyar TL gerçekleşmiştir. 2021 yılında yaklaşık 2.3 milyar TL olarak gerçekleşeceği öngörülmüştür. 2022 yılında ise 2.8-3 milyar TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Her iki hissenin 2022 yılından itibaren kaldırılacak olması ile birlikte, kamu yaklaşık 3 milyar TL gelirinden feragat etmekte ve vatandaş üzerinden 3 milyar TL’lik bir mali yük kaldırılmış olmaktadır.”

PAKETTE NELER OLABİLİR?

Torba teklifte, Türkiye Radyo, Televizyon Kurumu Gelirleri, Doğal Gaz Piyasası, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası, Elektrik Piyasası, Türk Petrol kanunlarında ve Yenilenebilir Güç Kaynaklarının Elektrik Gücü Üretimi Emelli Kullanımına Ait Kanun’da değişiklikler, Kamulaştırma, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri, İmar, BOTAŞ’ın bölünmesine ait kararların de bulunması bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.