İş Bankası GM Aran: Faizi indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan Bloomberg HT’ye konuk oldu. Ortan Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediğini, faizi indirmenin kuru …

16.11.2021
İş Bankası GM Aran: Faizi indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan Bloomberg HT’ye konuk oldu. Ortan Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediğini, faizi indirmenin kuru ve enflasyonu ‘başıboş’ bırakmak manasına geleceğini belirtti

Garanti Bankası’nın satışını ve bankacılık dalını pahalandıran Ortan, BBVA’nın adımının son derece yerinde bir hareket olduğunu söyledi.

Ortan “Türkiye’de bankaların değerlemesi ‘akıldışı’ bir noktadaydı. Garanti Bankası’nın bu hareketini o nedenle çok âlâ anlıyorum, son derece yerinde, isabetli bir karar. Bu haber ülkemizin reklamını yapma, dışarıdan bir yatırımcının bunu görmesi manasında son derece değerli. Borsamız, sermaye piyasaları ve bankacılık kesimi açısından da kıymetli” değerlendirmesini yaptı.

“Merkez Bankası’nın bugün pas geçmesini bekliyorum”

Hala bankacılık kesiminin ucuz olduğunu kaydeden Ortan kredi faizleri ve Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine dair beklentilerini de şu sözlerle anlattı, “kredi maliyetlerinden evvel enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak manasına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası esasen öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ek düşüşün Türkiye için faydadan çok ziyan getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli”

Ortan Merkez Bankası’nın bugünkü toplantıyı pas geçmesini beklediğini belirtti.

”Sektör için iyimseriz”

Bankacılık dalında 3. çeyrekte hayli kârlı bilançolar açıklandığını kaydeden Ortan önümüzdeki devir için de optimist olduklarını tabir etti. Ortan “gelecek yıl da benzeri performans göstereceğinizi düşünüyoruz. Türkiye’de bankacılık bölümü çok sağlam, risk maliyetiyle, etkin kalitesiyle sağlam. Hoş bir yıl geçirilebilir. Garanti Bankası stili haberlerin de devam edebileceğini düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.