Halife Hafter Libya cumhurbaşkanlığına aday oldu

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya kanalı, Libya Ulusal Ordusu’nun kumandanı Halife Hafter’in 24 Aralık’ta yapılması planlanan …

16.11.2021
Halife Hafter Libya cumhurbaşkanlığına aday oldu

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya kanalı, Libya Ulusal Ordusu’nun kumandanı Halife Hafter’in 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere devlet başkanlığı aday adayı olarak kaydolmak için dokümanlarını teslim ettiğini duyurdu.Ardından Libya televi…

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya kanalı, Libya Ulusal Ordusu’nun kumandanı Halife Hafter’in 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere devlet başkanlığı aday adayı olarak kaydolmak için evraklarını teslim ettiğini duyurdu.

Akabinde Libya televizyonuna konuşan Hafter, “Başkanlık seçimlerinde adaylığımı ilan ediyorum, bunu iktidar peşinde olduğum için değil, halkımızı zafere, ilerlemeye ve refaha götürmek istediğim için yapıyorum” dedi.

SEYFÜLİSLAM KADDAFİ’NİN BAŞVURUSU REDDEDİLMİŞTİ

Libya Yüksek Seçim Komitesi, Seyfülislam Kaddafi’nin başkanlık seçimlerine adaylığını reddetmişti.

Seyfülislam Kaddafi, 2011’de Muammer Kaddafi’nin indirilerek linç edildiği isyan sonrası Kasım 2011’de ülkenin güneyinde isyancılar tarafından yakalanmış, 6 yıllık mahkûmiyetinin akabinde Haziran 2017’de özgür bırakılmıştı.

Kaddafi’nin 9 oğlundan ikincisi olan Seyfülislam, her ne kadar Libya idaresinde resmi bir vazifesi olmasa da, yıllarca babasının ardındaki en tesirli figür ve babasının muhtemel varisi olarak görülmüştü.

2011’den bu yana iç karışıklık ve çatışmalara sahne olan Libya, “Süheyrat Anlaşması” olarak da bilinen 2015 tarihli Libya Siyasi Mutabakatı kapsamında ülkede siyasi birliği sağlama emeliyle 24 Aralık 2021’de cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini gerçekleştirecek.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.