Emekli olduktan sonra antikaya merak saldı, garajını müzeye çevirdi

Emekli olduktan sonra antikaya merak saldı, garajını müzeye çevirdi 15 yıldır biriktirdiği eşyaları garajında biriktirerek, küçük bir müze kurdu …

09.04.2022
Emekli olduktan sonra antikaya merak saldı, garajını müzeye çevirdi

Emekli olduktan sonra antikaya merak saldı, garajını müzeye çevirdi 15 yıldır biriktirdiği eşyaları garajında biriktirerek, küçük bir müze kurdu Ordu’da yaşayan 75 yaşındaki Seyfettin Gözükan, konutunun garajında 15 yılda biriktirdiği ve sergilediği eski eşyalarla adeta küçük bir müze kurdu.

ALTINORDU, ORDU (rehberaydin.com) – Emekli olduktan sonra antikaya merak saldı, garajını müzeye çevirdi

15 yıldır biriktirdiği eşyaları garajında biriktirerek, küçük bir müze kurdu

ORDU – Ordu’da yaşayan 75 yaşındaki Seyfettin Gözükan, meskeninin garajında 15 yılda biriktirdiği ve sergilediği eski eşyalarla adeta küçük bir müze kurdu.

Altınordu ilçesi Bucak Mahallesi’nde yaşayan ve yıllarca yurt dışında çalışan Seyfettin Gözükan, emekli olduktan sonra eski eşyalara merak saldı. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gördüğü ve ilgisini çeken eserleri aldıktan sonra meskeninin garajında biriktiren Gözükan, kendisine ilişkin küçük bir müze yaptı. Gözükan, yaklaşık 15 yıldır biriktirdiği ve ortalarında 100 yıldan fazla geçmişi olan eşyaları görmek isteyenler için de kapısının her vakit açık olduğunu, kimi vakit komşularının da kendisine eski eşyaları armağan ettiğini belirtiyor.

“Bir emel uğruna bu hobiyi edindim”

Emekli olduktan sonra boş durmak yerine farklı şeyler yapmayı düşündüğünü tabir eden Gözükan, “Bir hedef uğruna burada bir hobi edindim. Burada saymakla bitmeyen çok eşya var. Bilhassa gözüme beğenilen gelen eşyaları kendi imkanlarımca aldım. Şu anda onları biriktiriyorum ve kendim de el sanatı ile eserler ortaya çıkartıyorum” dedi.

“Burası beni hoşnut tutuyor”

“Bunları biriktirmeye başlayalı 15 yıl oldu. Gözüme hitap eden eşyaları buraya koydum ve bu da beni hoşnut tutuyor” diyen Seyfettin Gözükan, “Burası herkese açık. Görmek isteyenler telefon açıyor ve buraya geliyor, meraklıları da var. Armağan edenler de oluyor. Eski fotoğraflardan, fotoğraf makinelerinden armağan ettiler” diye konuştu.

İlerleyen günlerde garajını büyütmeyi ve müzeyi genişletmeyi düşündüğünü kaydeden Gözükan, kendisinden sonra oradaki eşyaları kültür müdürlüğü ve müzeye bağışlamayı düşündüğünü de kelamlarına ekledi.

aydın haberleri / Selim Kuşcu – Kültür Sanat

Müze,Eşyaları ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Kültür Sanat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.