Ellerinizi dezenfekte ederken egzama olmayın

Bilhassa el hijyeni için kullanılan dezenfektanlar, koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte günlük hayatımızın değerli bir modülü haline …

26.12.2021
Ellerinizi dezenfekte ederken egzama olmayın

Bilhassa el hijyeni için kullanılan dezenfektanlar, koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte günlük hayatımızın değerli bir modülü haline geldi. Pekala, el hijyenini sağlamak için kullanılan dezenfektanlar ne kadar saf?Yakın Doğu Üniversitesi Hastane…

Bilhassa el hijyeni için kullanılan dezenfektanlar, koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle birlikte günlük hayatımızın kıymetli bir modülü haline geldi. Pekala, el hijyenini sağlamak için kullanılan dezenfektanlar ne kadar saf?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Serap Maden, el dezenfektanlarının, sık kullanımı halinde egzamaya davetiye çıkardığı ihtarında bulunuyor.

Kovid-19’a neden olan virüsten korunmak için şahsî paklık alışkanlıklarının kıymetine değinen Dr. Serap Maden, “Koronavirüsten korunmanın en kıymetli adımı el temizliğidir. Lakin yapılması gereken ellerin sık sık, en az 20 saniye mühletle sabunlanarak yıkanmasıdır. El dezenfektanları ise el yıkamanın mümkün olmadığı ortam ve durumlarda, eller yıkanana kadar kullanılmalıdır” diyor.

EGZAMANIN EN KIYMETLİ NEDENİ HALİNE GELDİ

Deride kuruluk, kızarıklık, pullanma, içi sıvı dolu kabarcıklar, çatlama, kaşıntı ve yara gelişiminin egzamanın belirtileri ortasında yer aldığını tabir eden Serap Maden, soğuk havalarda derideki nem oranının azalmasına bağlı olarak bu riskin arttığına dikkat çekti. Alerjiye yatkın bireylerde el egzamalarının daha da sık görüldüğünü belirten Maden, sık su teması, sabun, deterjan, çamaşır suyu, plastik eldiven, kimyasal husus ve kimi kozmetik eserlerin kullanımının el egzamalarını tetiklediğini bilgisini verdi.

Maden, günümüzde çok dezenfektan kullanımının el egzamasının en kıymetli nedeni haline geldiğini söyledi.

“Alkol içerikli dezenfektan kullanımı, deri bütünlüğünün bozulmasına ve alerjik hususlara hassaslığın giderek artmasına sebep oluyor. Bu durum ise el egzamalarına yol açabiliyor” diyen Maden, virüslerden kollayıcı tesire sahip, yüksek oranda (yüzde 70 ve üzeri) alkol içeren dezenfektan alırken, aktifliği bilinen, onaylı ve nemlendirici özelliği olan eserlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

EGZAMAYI ÖNLEYİCİ TEKLİFLER

Birçok insanı etkileyen, önemli bir viral salgına maruz kalınan bu periyotta elleri sık, yanlışsız ve tesirli bir biçimde yıkamanın kıymetini bir defa daha yineleyen Maden, el egzamasından korunmak için eller yıkanırken ve yıkandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Ellerinizi çok sıcak ve soğuk olmayan, ılık su ile yıkayın. Ellerinizi yıkarken cildi tahriş etmeyecek, nemlendirici içerikli sabunlar tercih edin. Sıvı sabun yerine kalıp sabun kullanmak egzama riskini azaltacaktır. Takıların altında kalan nem egzama riskini artırdığından ellerinizi yıkarken, takılarınızı çıkarın. Ellerinizi yıkadıktan sonra çabucak kurulayıp, kesinlikle nemlendirici bir kremle nemlendirin. Nemlendirici seçiminde parfümsüz ve parabensiz eserleri tercih edin.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.