Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM) haram mı? Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı caiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirmesine ait kasımdaki “Nas ortada. Nas orada olduğuna nazaran sana bana ne …

26.12.2021
Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM) haram mı? Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı caiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirmesine ait kasımdaki “Nas ortada. Nas orada olduğuna nazaran sana bana ne oluyor? Olaya buradan bakacağız ve adımımızı ona nazaran atacağız” açıklamasının akabinde 19 Aralık 2021’de de “N…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası‘nın (MB) faiz indirmesine ait kasımdaki “Nas ortada. Nas orada olduğuna nazaran sana bana ne oluyor? Olaya buradan bakacağız ve adımımızı ona nazaran atacağız” açıklamasının akabinde 19 Aralık 2021’de de “Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden öteki bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak ‘nas’lar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Karar bu” demişti.

Ama Türk lirasının yüksek paha kaybının önlenmesine ait yeni ekonomik önlemleri açıklayan Erdoğan, sonraki gün (DÇM) modelini uygulamaya başladıklarını duyurmuştu.

DÖVİZE ÇEVRİLEBİLİR MEVDUAT (DÇM) GÜNAH MI?

Kur muhafazalı TL vadeli mevduat sistemiyle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı‘ndan verilen bilgilendirme argümanında, “Müslümanlar faizli mevduata bilerek ve isteyerek para yatırmamalı. Mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır” dendi.

Öte yandan Diyanet, telefonla hizmet verdiği ALO 190 Fetva Çizgisi üzerinden ‘kur muhafazalı TL vadeli mevduat hesabı kullanmanın dini kararı’na cevap verdi.

Diyanet’in vadeli mevduat hesabına ait verdiği fetvanın anımsatıldığı cevapta, “Aynı fetva geçerli. Dinen tıpkı kararlara sahip. Vadeli mevduatta da faiz geçerli kur korumalıda da. Sonuçta banka fazlalık veriyor, yani faiz tahakkuk ediyor. Bu yüzden sakıncalı, haram” denildi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.