Elektriğe yüzde 127 zammın ardından bakkallar ve bayiler dondurma satmama kararı aldı

Bakkallar ve inhisar bayileri te kademeli faturalı sistem nedeniyle gelen artırımlar üzerine dükkanlarındaki buzdolaplarını firmalara iade etmeye …

18.01.2022
Elektriğe yüzde 127 zammın ardından bakkallar ve bayiler dondurma satmama kararı aldı

Bakkallar ve inhisar bayileri te kademeli faturalı sistem nedeniyle gelen artırımlar üzerine dükkanlarındaki buzdolaplarını firmalara iade etmeye başladı. Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, “Biz de bu durumda Türkiye genelinde bakkallar ve bayiler ol…

Bakkallar ve monopol bayileri te kademeli faturalı sistem nedeniyle gelen artırımlar üzerine dükkanlarındaki buzdolaplarını firmalara iade etmeye başladı. Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, “Biz de bu durumda Türkiye genelinde bakkallar ve bayiler olmak üzere dondurma satmama kararı aldık. Bu tüketiciyi cezalandırmak için değil, reaksiyondir. Sahiden de bu maliyetleri kaldıracak gücümüz yok. Şu an 5-6 bin lira geliyorsa, yazın bunu düşünemiyoruz. Yazın daha da yüksek oranda gelecektir” dedi.

Elektrikte kademeli sisteme geçilmesinin akabinde gelen yüksek faturalar nedeniyle bakkallar ve inhisar bayileri buzdolaplarını iade etmeye başladı. İnhisar Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, elektriğe yüzde 127 artırım geldiğini ve birçok işletmenin sıkıntı duruma düştüğünü belirterek, “Bizlerin dükkanlarında birçok soğutucu dolap bulunuyor. Bizler bunları karşılayamaz duruma geldik. Zati yüksek oranda elektrik faturası geliyordu, bu katlanarak gelecek. Bugün en berbat bir bakkala, inhisar bayisine gelecek elektrik faturasının 5-6 bin liranın üzerinde olacağını görüyoruz. Şu an gelmeye başladı. Geçen ay 2 bin, 2 bin 500 lira gelen elektrik faturaları 4 bin 700, 5 bin lira biçiminde geldi. Bizlerin bunları kaldıracak gücü yok” diye konuştu.

“ŞU AN 5-6 BİN LİRA GELİYORSA, YAZIN BUNU DÜŞÜNEMİYORUZ”

Aybaş, dondurma dolaplarının yüksek elektrik sarfiyatına neden olduğunu aktararak, şunları söyledi:

“(Buzdolaplarını veren) Bizlere evvelce bu firmalar eser ve hibe dayanağıyla yardımcı oluyorlardı. Lakin artık mkent aydın haberlerilesef bunları kaldırdılar. Yüzde 10-12 iskonto ile bu eserleri vermek istiyorlar. Bir de yükselen artırımlardan ötürü bu eserlerin satılacak hali kalmadı. Biz de bu durumda Türkiye genelinde bakkallar ve bayiler olmak üzere dondurma satmama kararı aldık. Bu tüketiciyi cezalandırmak için değil, reaksiyondir. Sahiden de bu maliyetleri kaldıracak gücümüz yok. Şu an 5-6 bin lira geliyorsa, yazın bunu düşünemiyoruz. Yazın daha da yüksek oranda gelecektir. Bizler bir nevi elektriğe çalışacağız. Artırımların geri çekilmesini istiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.