Borsa İstanbul’da düşüş devre kesiciyle durduruldu

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 5,08 bedel kaybıyla 1.979,83 puandan tamamladı.BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 105,92 …

18.01.2022
Borsa İstanbul’da düşüş devre kesiciyle durduruldu

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 5,08 bedel kaybıyla 1.979,83 puandan tamamladı.BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 105,92 puan azalırken, toplam süreç hacmi 35,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.Bankacılık endeksi yüzde 4,49 ve holdin…

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 5,08 kıymet kaybıyla 1.979,83 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 105,92 puan azalırken, toplam süreç hacmi 35,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,49 ve holding endeksi yüzde 4,80 paha kaybetti. Tüm bölüm endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 5,92 ile turizm oldu.

Bu ortada, Borsa İstanbul’da endekse bağlı devre kesici sistemi devreye girdi.

DEVRE KESİCİ NEDEN DEVREYE GİRDİ?

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesiyle hisse piyasasındaki tüm sıralarda süreçlerin süreksiz olarak durdurulduğunu duyurdu.

Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ait yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, skent aydın haberlerit 17.32.21 prestijiyle Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girdiği bildirildi.

Borsa Hisse Piyasası’ndaki tüm sıralarda, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda süreç gören hisse ve hisse endekslerine dayalı kontratlarda ve Borçlanma Araçları Piyasası Hisse Repo Pazarı’nda süreçlerin süreksiz olarak durdurulduğu belirtilen açıklamada, “Pay Piyasasında ve BAP Hisse Repo Pazarı’nda süreçler bugün tekrar başlatılmayacaktır, seans tamamlanmıştır. VİOP Hisse ve Hisse Endeksleri’ne dayalı mukavelelerde olağan seansın kalanında süreç yapılmayacak olup seans akışı olağan skent aydın haberleritinde VIOP_SEANS_SONU süreç günü kısmı ile devam edecektir. ” tabirleri kullanıldı.

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik kıymet kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik süreçleriyle ziyan görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

PİYASANIN GÖZÜ İNGİLTERE’DE OLACAK

Analistler, Japonya Merkez Bankası’nın siyaset faizini değiştirmemesi ve genişleyici para siyasetine devam edeceğini açıklamasının akabinde ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,8570 ile son 2 yılın en yüksek düzeyini gördüğünü belirterek, faizlerdeki yükseliş eğiliminin hisse piyasalarındaki risk iştahını olumsuz etkilediğini söyledi.

Yarın İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey’in açıklamalarının piyasaların odağında yer alacağını söz eden analistler, data gündeminde ise yurt içinin sakin olacağını, yurt dışında da İngiltere ve Almanya’da enflasyonun öne çıkacağını bildirdi.

Analistler, tahvil piyasasının seyrinin de takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.110 düzeyinin direnç, 1.950 düzeyinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.