Yaz mevsimine fit ve sağlıklı girmek için diyete başlamanın tam zamanı

Sağlıklı diyet listesi ile zayıflama sistemlerini uygulamak zannedilenin tersine hayli kolay. Kilo vermenin püf noktaları ise ‘disiplin’ ve …

18.01.2022
Yaz mevsimine fit ve sağlıklı girmek için diyete başlamanın tam zamanı

Sağlıklı diyet listesi ile zayıflama sistemlerini uygulamak zannedilenin tersine hayli kolay. Kilo vermenin püf noktaları ise ‘disiplin’ ve ‘istikrar’. Hem sağlıklı bir ömür sürmek, hem de yaz aylarında plajlarda özgüveni yüksek bir biçimde dolaşmak içi…

Sağlıklı diyet listesi ile zayıflama tekniklerini uygulamak zannedilenin tersine epeyce kolay. Kilo vermenin püf noktaları ise ‘disiplin’ ve ‘istikrar’. Hem sağlıklı bir ömür sürmek, hem de yaz aylarında plajlarda özgüveni yüksek bir biçimde dolaşmak için fit bir bedene kavuşmak için fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor. Burada sağlıklı kilo vermeye dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü, yanlış diyet programı çeşitli sıhhat sıkıntılarına neden olabilir.

EN UYGUN DİYET LİSTESİ

Kilo vermeyi hedefleyen beslenme programında yer alan besinlerin kâfi ve istikrarlı olması büyük ehemmiyet taşıyor.

Sağlıklı bir diyet listesinin karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral üzere beden yapı taşlarını oluşturan besin kümelerinin tamamını içermesi ve bedenin muhtaçlık duyduğu kaloriyi sağlaması gerekiyor.

En değerlisi de hazırlanan diyet listesi esnek olmalı. Listenin tek bir besine bağlı kalmadan çeşitlendirilebilir olması, diyetin sıkıcılığını da önleyerek sürdürülebilirliğini sağlar.

ATKINS DİYETİ

Sağlıklı olup olmadığı en çok tartışılan diyetlerden biri de; Dr. Atkins’in listesi. Diyetin temeliyse, aldığınız karbonhidrat ölçüsünü hayli düşük tutmak ve protein bakımından varlıklı beslenmek üzerine konseyi.

Dr. Atkins’e nazaran bu üslup bir beslenme biçimiyle yağ yakmamak imkansız. Çünkü beden, temel güç kaynağı, karbonhidrattan yoksun kaldığında güç açığını kapatmak için yağları kullanmaya başlıyor.

Başlangıç etabında birinci 14 gün, kafein başta olmak üzere, meyve, ekmek, tahıl, makarna ya da nişastalı sebzelerin olmadığı ve daha sonraki evrelerde azar azar listeye eklendiği diyette iki hafta üzere kısa bir müddette kilo vermek mümkün. Lakin diyetisyenlerin diyetin geçerliliği konusunda ikiye ayrıldıklarını hatırlatmakta yarar var.

DUKAN DİYETİ

Pierre Dukan’ın yarattığı diyetin milyonlarca takipçisi var. Diyetin temeli, yüzde 40 protein, yüzde 60 zerzevat… Başlangıç etabı ismi verilen bir haftalık evrede yalnızca protein tüketiyorsunuz. Seyir periyodu ismi verilen ikinci evredeyse protein ve sebzeyi bir arada yiyebiliyorsunuz.

Üstelik skent aydın haberlerit kaçta yediğiniz kıymeti olmadığı üzere rastgele bir porsiyon kısıtlaması da yok. Tüm bu evrelerde yulaf kepeği dışında rastgele bir karbonhidrat alımı kelam gelimi edilen değil. Güçlendirme devri ismi verilen basamakta, listeye yavaş yavaş meyve ve karbonhidrat ekleyebiliyorsunuz.

En son basamak muhafaza evresiyse, haftanın bir günü yalnızca protein tüketmek kaydıyla hiçbir kısıtlama getirmiyor. Birçok diyetisyene nazaran bu diyeti uygulamak çok büyük bir risk. Çünkü çok protein tüketiminin insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri hayli fazla.

KARATAY DİYETİ

Gelelim günümüzün en tanınan diyetine… Bu beslenme programının mucidi Prof. Dr. Canan Karatay, diyet hakkında tüm bilinenleri alt üst ediyor. Karatay’a nazaran ‘az az, sık sık’ yemek insülin direncine neden oluyor.

Bu nedenle ortada en az dört skent aydın haberlerit olacak halde üç öğün büyük porsiyonlar tüketmemiz gerekiyor. Bilhassa sabah kahvaltısı en kuvvetli yapılması gereken öğün. Unutmadan diyette ekmek, meyve, şeker, beyaz un, gazlı içecekler ve paketlenmiş eserlerin tüketilmesi katiyen yasak.

Köy tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı ve zeytin diyetin olmazsa olmazı. Orta öğün yapmadan duramayanlar da fındık, fıstık, ceviz, badem üzere kuruyemişleri bol bol tüketebilirler.

WEIGHT WATCHERS DİYETİ

Dünyanın en tanınan diyeti kabul edilen Weight Watchers; cinsiyet, yaş, kilo, uzunluk ve günlük antrenman ölçüsü üzerinden puan hesaplamak ve bu puana uygun olarak hazırlanan besin katoloğundan kendi listenizi yaratmak üzerine şurası.

Diyette dikkat etmeniz gereken tek şey, beslenme programınızın bu puanı muhakkak geçmemesi. Bunun için de et ve peynir başta olmak üzere besinlerin gramajını ayarlamak çok değerli.

ALKALİ BESLENME

Asitli besinleri, beslenme programımızdan çıkarmaya yönelik alkali beslenme, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir diyet olarak da biliniyor.

Alkali Diyeti’nin ana mantığı, insan bedeninde yer alan ph bedelinin asit tarafını alkali istikametine çevirmek. Haliyle bu programda kızartmalara, rafine besinlere, üç beyaza asla yer yok. Diyetin birinci üç günü çiğ meyve ve zerzevat tüketilirken geri kalan günlerde yalnızca zerzevat ve meyve suyu içilen detoks programı uygulanıyor.

Diyetin olmazsa olmazıysa, iki litre suya bir tatlı kaşığı İngiliz karbonatı eklediğimiz sudan sabah aç karnına içmek. Bu suyu çay ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

VEGAN BESLENME

En sağlıklı beslenme tipi olarak atfedilen diyette, hayvansal eser tüketilmediği üzere bu hayvanlardan elde edilen rastgele bir eseri kullanmak da mümkün değil. Süt, kaymak, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, bal bunlardan bir kaçı…

Üstelik veganlık, bir beslenme hali olmasının yanında hayat ideolojisini de söz ettiğinden bu hayatı seçenler; deri, yün, kaz tüyü üzere dokumacılık gereçlerini de asla kullanmıyor.

Hal bu türlü olunca herkesin aklına şu soru geliyor: “Veganlar, protein gereksinimini nasıl karşılıyor?” Hatırlatmak da yarar var; protein yalnızca hayvansal besinlerde bulunmuyor. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tahıllar ve sebzeler de protein muhtaçlığımızı karşılayabilir.

AKDENİZ DİYETİ

Sıhhat otoriteleri tarafından tartışmasız en sağlıklı diyet kabul edilen Akdeniz tipi beslenmenin, kalp ve damar sıhhati başta olmak üzere pek çok sıkıntıya karşı önemli kollayıcı tesirleri var.

Diyetin olmazsa olmaz gereçleri ortasındaysa, mevsim meyve ve zerzevatları, tavuk, balık ve Akdeniz’in vazgeçilmezi zeytin yağ bulunuyor. Kuru baklagiller ve tam tahıllı yiyecekler de ölçülü olarak diyete eklenebiliyor.

İSVEÇ DİYETİ

Bu diyet, metabolizmayı büsbütün değiştirdiği için iki hafta üzere kısa bir müddette yedi ile 20 ortasında kilo kaybetmek mümkün. Lakin pek de sağlıklı bir formül olmadığını belirtmekte yarar var. Çünkü diyet Amerikan Kalp Vakfı tarafından hemen kilo vermeleri gereken kalp hastalarına uygulanıyor.

Katı bir beslenme programına sahip olan İsveç Diyetinde belirtilen ölçüler dışında çay, kahve ve meşrubat içilmesi de yasak. Bu ortada hatırlatmakta yarar var. Diyetin 13 günden fazla uygulanması önemli sıhhat sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.

ÇİĞ BESLENME (RAW FOOD)

Son günlerde en çok tartışılan beslenme hallerinden biri de raw food, yani çiğ beslenme… Vegan Beslenme de olduğu üzere diyetten fazla bir hayat halini söz ediyor.

Birinci periyotta insanların ateşi bulmadan evvel uyguladıkları bu beslenme sistemi, besinlerin pişirilmesi sonucunda besin bedelini kaybettiğine inanan beşerler tarafından uygulanıyor.

Fakat et kümesi çiğ tüketime uygun olmadığı için listede yer almıyor. Et tüketmek isteyen bir kümeyse yalnızca balık yiyor. Çiğ beslenmenin kıymetli ölçüde yararı; besinler, rastgele bir süreçten geçmediği için besin kıymeti kaybına uğramıyor, münasebetiyle enzim ve vitamin kıymetleri azamide kalıyor.

PALEO DİYETİ

Sportmenlerin vazgeçilmezi Paleo Diyet, ismini Paleolitik Çağ’dan alıyor. Doğal beslenmiş hayvanların eti, balık/deniz eserleri, taze meyve ve sebzeler, yumurta, yemiş ve tohumlu yiyecekler, sağlıklı yağlar (zeytin, ceviz, keten tohumu, Avustralya fındığı, avokado, Hindistan cevizi) diyetin olmazsa olmazı. Uzak durulması gereken besinler de; tam taneli tahıl, baklagiller, süt eserleri, rafine şeker, patates, süreçten geçmiş yiyecekler, tuz ve işlenmiş ayçiçek yağı.

SEÇKİN SARAÇ DİYETİ

Çok çabuk sabah kahvaltısı yapamayanlardansanız, bu diyet tam size nazaran. Her sabah yarım tatlı kaşığı bal ve 8-10 damla limon suyu ek edilen ılık suyu içtikten tam yarım skent aydın haberlerit sonra kahvaltıya başlıyorsunuz.

Orta öğünlerde bilhassa yağ yakan meyveler olarak da bilinen ananas, çilek, erik, elma üzere meyveleri bol bol tüketebilirsiniz. Öğünler çoklukla yağsız et ve mevsime uygun zerzevat yemeklerinden oluşuyor. Sindirim sisteminin en çok çalıştığı öğlen skent aydın haberleritleri de porsiyonun en geniş olduğu öğün…

ŞEYDA COŞKUN DİYETİ

Ünlülerin ömür koçu olarak tanınan ve Hadise’yi zayıflatarak gündeme yerleşen Şeyda Coşkun, günde en az bir skent aydın haberlerit yürüyüşle birlikte yapılan diyet programının mucidi.

Bu diyette haftada bir gün büsbütün protein tüketirken öğle 16.00’ya kadar da bol bol yeşil çay içiyorsunuz. Diyette rafine ve paketlenmiş besinlerin tüketilmesi katiyen yasak.

FERİN BATMAN DETOKS PROGRAMI

Günümüzün süratli ömür şartlarının, sıhhatsiz alışkanları bedende ödem oluşmasına neden olabiliyor. Bu da metabolizmanın yavaşlamasının yanında önemli karaciğer ve böbrek sıkıntıları yaratıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, içlerinden kendinize en uygun olanı seçebileceğiniz detoks programlarıyla imdada yetişiyor. Unutmamak gerekir ki, sağlıklı yaşama birinci adım detoksla atılır. Fakat herkesin detoks yapamayacağını da hatırlatalım.

Gebeler ve emziren anneler, sistemik, ağır ve uzun periyodik hasatlığı olanlar (şeker ve inflamatuar bağırsak hastalığı), bağışıklık yetmezliği sorunu olanlar, 18 yaş altında, 80 yaş üstünde olanlar için detoks ziyanlı olabilir.

SELAHATTİN DÖNMEZ ÇORBA DİYETİ

Kalıcı olmayan ve sıhhati önemli risklerle karşı karşıya bırakan diyetlere karşı Selahattin Dönmez, hem sağlıklı hem de süratli kilo vermenin mucizesini açıkladı. Bir ayda beş kilo vermeye yardımcı bu diyetin temeli, çorba…

Konutumuzda süratlice hazırlayabileceğimiz, dışarıda da her menüde çarçabuk bulacağımız hatta marketlerden hazır alıp pratik bir formda hazırlayabileceğimiz bir kâse çorba, hem bizi tok tutacak hem de yemeğe çok yüklenmemizin önüne geçecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.