ABD’den ‘Rusya her an Ukrayna’yı vurabilir’ uyarısı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, “Rusya’nın her an …

19.01.2022
ABD’den ‘Rusya her an Ukrayna’yı vurabilir’ uyarısı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir evredeyiz.” ikazında bulundu.Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısınd…

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir kademedeyiz.” ikazında bulundu.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya tansiyonuna ait son gelişmeleri kıymetlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Ukrayna ve Almanya’ya bir seyahat gerçekleştireceğini anımsatan Psaki, Blinken’ın burada Ukrayna-Rusya tansiyonunu azaltmak için görüşmelerde bulunacağını aktardı.

ABD VE RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI CENEVRE’DE BİR ORTAYA GELECEK

Psaki, Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu sabah gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Cenevre’de bir görüşme yapma konusunda mutabık kaldığını ve Blinken’ın bu görüşmede Rusya’yı gerginliği azaltma konusunda uyaracağını belirtti.

Ukrayna-Rusya tansiyonunun sorumlusunun hududa on binlerce asker yığan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin olduğunu söz eden Psaki, şunları kaydetti:

“Açık konuşayım; şu anda durum epeyce tehlikeli. Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir basamaktayız. Blinken, Cenevre’deki görüşmede, bu hususta diplomatik bir yol olduğunu açıkça lisana getirecek. Ukrayna’yı işgalin ağır ekonomik sonuçlarının acısını çekip çekmeyeceği Putin ve Ruslara bağlı.”

Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda tüm seçeneklerin masada olduğunu vurgulayarak, ekonomik yaptırımlar konusunda Avrupalı ortakları ile yakın temas halinde olduklarını lisana getirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.