Ekonomist Yeşilada’dan korkutan dolar yorumu: Kur şoku başladı bile

Dolar/TL’de süratli yükseliş devam ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı, perşembe günü yeni Türkiye iktisat modeli kapsamında adımların atılacağını …

12.06.2022
Ekonomist Yeşilada’dan korkutan dolar yorumu: Kur şoku başladı bile

Dolar/TL’de süratli yükseliş devam ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı, perşembe günü yeni Türkiye iktisat modeli kapsamında adımların atılacağını duyurmuştu.Birçok uzman ekonomist ise peş peşe gelen bir dizi düzenlemenin enflasyon, cari açık ve dış finansma…

Dolar/TL’de süratli yükseliş devam ederken Hazine ve Maliye Bakanlığı, perşembe günü yeni Türkiye iktisat modeli kapsamında adımların atılacağını duyurmuştu.

Birçok uzman ekonomist ise peş peşe gelen bir dizi düzenlemenin enflasyon, cari açık ve dış finansman sıkıntılarına tahlil olmayacağını düşünüyor.

Döviz kurundaki hareketlilik 21 Aralık öncesine dönerken Bakanlığın ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı adımları pahalandıran ekonomist Atilla Yeşilada, “Güya doları düşürmeye yönelik önlemler. Burnumuza koca Beypazarı havucu kaçmış, teneffüs yollarını tıkıyor, bunlar çubukla kulağımızda biriken kiri çıkararak tahlil arıyor” sözlerini kullandı.

t24’te yer alan habere nazaran; Yeşilada yaptığı değerlendirmede son 3 iş gününde Merkez Bankası’nın (TCMB) dolar kurunda patlamayı önlemek için piyasaya 1.5 dolar milyar sattığını belirterek, “Bence bizi ‘21 Aralık 2021: Sinema Devamı’ gününe götürecek kur şoku başladı bile. Yolun sonunda 1970’lerin Kapalı Kambiyo Rejimi var” yorumunu yaptı.

Ekonomist Atilla Yeşilada

“ARTIK YUMURTACILIK İŞKOLUNA KADAR BULAŞTI”

Bireylere yönelik Gelire Endeksli İç Borçlanma Senedi (GES) ile döviz çekemeyeceklerini ve halka arz fiyatlarında indirim üzere düzenlemelerin yabancı yatırımcıyı cezbetmeyeceğini söz eden Yeşilada, “Finans dalından başlayan dengesizlik, yani kaynakların müsrif kullanımı/verimsiz alanlara kaçması artık yumurtacılık işkoluna kadar bulaştı. Bu ekonomiyi yüzde 10.000 faiz artırımıyla da kurtaramazsın” tabirlerini kullandı.

“GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE”

Yazın enflasyonun düşmeyeceğini öngören, küresel emtia rallisinin de şimdi yolun yarısında olduğunu tabir eden Ekonomist Atilla Yeşilada, “Anketlere nazaran, halk gerçek enflasyonun yüzde 100’ün üstünde olduğuna dair hemfikir. Sene ortasında yüzde 70 enflasyonu telafi edecek artırımlar yapılacak. Seçmenin gönlünü alabilir mi? Seçim kasımda mı, nisanda mi, fark etmez. Dün Milat’tı, artık içilen her yudum su, öpülen her bebek ve başımıza gelecek her türlü felaket seçim kazanma maksadıyla yapılacak” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.