Otobüs şoförlerinden akaryakıt zamlarına isyan: Pandemiden çıktık zamdan çıkamıyoruz

Akaryakıta peş peşe gelen artırımlar kentler ortası ulaşımı da vurdu. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Lideri Birol Özcan, “Bu mazot …

12.06.2022
Otobüs şoförlerinden akaryakıt zamlarına isyan: Pandemiden çıktık zamdan çıkamıyoruz

Akaryakıta peş peşe gelen artırımlar kentler ortası ulaşımı da vurdu. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Lideri Birol Özcan, “Bu mazot artırımlarıyla, bu vaziyet gidersek teker dönmez” dedi. Otobüs sahibi Muhammet Fatih Onyıldız da “Biz bile bu yazı bitirip…

Akaryakıta peş peşe gelen artırımlar kentler ortası ulaşımı da vurdu. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Lideri Birol Özcan, “Bu mazot artırımlarıyla, bu vaziyet gidersek teker dönmez” dedi. Otobüs sahibi Muhammet Fatih Onyıldız da “Biz bile bu yazı bitirip otobüsleri satıp öbür meslek deneyeceğiz. Dede mesleği, baba mesleği lakin bırakmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Mazota peş peşe gelen artırımlar kentler ortası nakliyecilik yapan otobüs firmalarını yeni kararlar almaya zorluyor.

Yaz aylarının başlamasına karşın beklenen hareketliliğin görülmediği Bayrampaşa Büyük Otogarı’nda fkent aydın haberleriliyet gösteren otobüs firmalarının yöneticileri, çalışanları, sürücüler kaygılı.

TOFED Lideri Birol Özcan, akaryakıt fiyatlarındaki fahiş artışın kendilerini çok zorlandığını söyledi.

Özcan şöyle konuştu:

“MAZOTA GELEN ARTIRIM BELİRSİZLEŞMEYE BAŞLADI”

Mazota gelen artırım belirsizleşmeye başladı, önümüzü görememeye başladık. Artık bugün bu otogarda okul tatili ve bayram öncesinde bizim bütün firmalarımız bakanlığa mürackent aydın haberlerit ederek ek servis yapabilmesi için müskent aydın haberleride isterdi.

Şimdi kimsede bir şey yok. Zira bilet satamıyorlar. Niçin? Geleceği görmediği için mazota ne kadar artırım geleceğini bilmediği için o fiyatlara bile satmıyorlar.

O fiyatları da belirleyen Ulaştırma Bakanlığı. 8 Nisan’da bize fiyatları belirlediler, fiyat verdik firmalara. Lakin nisandan şimdiye kadar kaç tane artırım geldi? 1 Haziran’da bakanlıktaki görüşmemizde, dedik ki ‘1 Nisan’dan şimdiye kadar bir sürü artırım geldi.

Mazot 26 liraydı o vakit, 28-29 oldu. Mazot farkının fiyatlarını alalım’ alamadık. Firmalar yüksek fiyatla kesmeye başladılar. Artık de ceza yiyor otobüs firmaları.

“BÖYLE GİDERSEK TEKER DÖNMEYECEK”

Eskiden bu tarihlerde sömestr tatili geldiği vakit ek seferler olurdu. 1700-1800 bu otogardan otobüs çıkardı. Ve bayram geldiği vakit da 2 bin 500- 2 bin 700’e ulaşırdı. Bugün şu otogardan bin 230 sefer çıkıyor. Yani bu mazot artırımlarıyla, şayet bu vaziyette gidersek teker dönmez, dönmeyecek.

“BİLETLER 600-650 TL DEMEYE BİZ DE UTANIYORUZ”

Bir tek biz istemiyoruz. Ben bugün gazeteleri okudum halk da istiyor kendi arabası için. Van’a giden bir otobüs bin litre mazot yakar, 8 bin lira gidiş geliş, Trabzon birebir vaziyette.

Şimdi bunun altından nasıl kalkacak bu otobüs firmaları? Seferleri kıstılar, ikramları kıstılar. Biz de utanıyoruz yani. Biletler 600-650 lira Van’a dediğimiz vakit.

Bütün öğrenciler memleketlerine gidemiyor. Utanıyoruz yani. Artırım istemekten utanıyoruz. Fakat yapacak bir şey yok.”

“ARACIM FUL DOLU OLSA BİLE GETİRİSİ BİN TL”

Otobüs sahibi Muhammet Fatih Onyıldız ise nesilerdir bu işi yaptıklarını lakin gelir kâfi olmadığı için otobüslerini satmayı düşündüklerini belirtti.

Onyıldız şu sözleri kullandı:

Gelirler çok düşük. Zira benim aracım her gün sabit bodruma çalışıyor. Ben 05.00’da buradan kalkıp Bodrum’a iki günde bir çalışıyorum.

Yani ayda 15 servis atıyorum. Bunu aya vurduğum vakit küçük bir sağlıyor. Lakin o gelir aracın masrafını kurtarmıyor.

Mesela benim Bodrum’a gidiş geliş, acımın yakıt masrafı 17 bin lira. Benim aracım buradan Bodrum’a dolu olsun, Bodrum’dan da İstanbul’a dolu olsun.

Yani hiç indi-bindi olmasın, kargo gelirleri hariç hesaplayınca araca kalan para bin lira falan sefer başı.

3-4 yıl evvel benim aracım mesela Sivas’a falan çalıştığı vakit araç 5 bin lira getirdiği vakit, bununla bir dahaki serviste depoyu doldurabiliyordum. Lakin şu an bin liraya mazot alamıyoruz.

Önceden gelen servis bir sonraki servisini bile kurtarıyordu. Ancak şu an kazandığım para buradan Bursa’ya bile mazotunu karşılamıyor.

“MAZOTA 2 LİRA ARTIRIM GELİNCE GİDERİM BİN TL ARTIYOR”

Geçen aya nazaran bakmanıza gerek yok. Bundan 3 gün öncesine nazaran de bakabilirsiniz. Mazota yeni bir artırım geldi. Mesela benim aracımın deposu 500 yüz litre, mazota 2 lira artırım gelince otomatikman giderim bin bin lira artıyor.

Her artırımda giderim artıyor. Depoya nazaran gidiyorsun. Aslında mesela benim aracım otobandan gidip otobandan geliyor. Otobanlar da git gel 2 bin küsur. Bundan farklı otogar çıkışları var.

Sürekli para, para ödemek öbür bir şey yok. Yani ucu ucuna kurtarıyor. Mesela şuradan geçen kargolar, bunları alarak kurtarmaya çalışıyorsun.

“OTOBÜSLERİ SATIP DİĞER MESLEK DENEYECEĞİZ”

Benim babam otobüsçü, dedem otobüsçü, ben okul okudum Ege Üniversitesi’nden mezunum ancak mecburen şu an babamın işine bakıyorum, Türkiye kaidelerinden ötürü.

Babam bile diyor ki, ‘Bu meslek can çekişiyor’ yani. Biz bile bu yazıyı bitirip otobüsleri satıp öbür meslek deneyeceğiz. Dede mesleği, baba mesleği ancak bırakmayı düşünüyoruz. “

“EKONOMİ OTOBÜS BÖLÜMÜNÜ DE VURDU”

Peron sorumlusu Turay Arca yolcu olmadığı için otobüslerin kalkmadığını münasebetiyle yolcuların da mağdur olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Şu anda bu iktisat otobüs bölümünü de vurdu. Esasen bugün taksicilerin kontak kapattığını duyduk. Bizler de güzele gitmiyoruz. Bu artırımlar yolcumuzu da etkiliyor.

Hani 10-20 lira ekstra bir fiyat arttırması yapıyoruz ancak onda da başarılı olamıyoruz. Yani çok güç günler geçiriyoruz.

“PANDEMİDEN ÇIKTIK ARTIRIMLARDAN ÇIKAMIYORUZ”

Çok şükür pandemiden de uygun berbat çıktık lakin bu artırımlardan çıkamıyoruz. Evvelden merhum Ecevit vardı, artırımı direk yüzümüze söylerdi. Artık artık artırımı uyurken söylüyorlar.

Bu olağan ki bizim çalışanlarımızı da etkiliyor. Bizi de etkiliyor. Taban fiyata çalışan insanlarız. Nereye kadar bir geçim sağlayacağız? Şu anda nitekim otomobillerimizi gönderemiyoruz. Zira 15 yolcusu oluyor,

‘Ben bu seyahate gidemem, git- gel 12 bin lira masraf edeceğim. Ben gidemem’ diyor. Bu sefer ne oluyor? Yolcularımızı mağdur bırakmak zorunda kalıyoruz.

“ZAMMIN DA KENDİNE NAZARAN BİR BİÇİMİ VARDIR”

Zam yapılır tamam lakin artırımın da kendine nazaran bir formu vardır. İsmi üstünde uyurken artırım mı olur? ,

Sabah markete giriyorum 4 liraya gördüğüm şeyi yedi liraya alıyorum. Bu ne manaya geliyor? Gece operasyon yapılmış. Yani artırım yapılmış.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.