Ekonomi uzmanları Erdoğan’ın sözlerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Konseyi toplantısı sonrası yaşanan ekonomik gelişmelerine yönelik olarak açıklama yaptı. Konuşmasında …

21.12.2021
Ekonomi uzmanları Erdoğan’ın sözlerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Konseyi toplantısı sonrası yaşanan ekonomik gelişmelerine yönelik olarak açıklama yaptı. Konuşmasında “Kurdaki dalgalanmayı durdurarak yeni araçları devreye alıyoruz. Artık sizlere bu çerçevede önümüzdeki günlerd…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Şurası toplantısı sonrası yaşanan ekonomik gelişmelerine yönelik olarak açıklama yaptı. Konuşmasında “Kurdaki dalgalanmayı durdurarak yeni araçları devreye alıyoruz. Artık sizlere bu çerçevede önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz başlıkları söz etmek istiyorum. İnsanlarımız bankadaki TL varlığını mevduattan fazla ise bu getiriyi elde edecek. Bu çıkar stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine muhtaçlık kalmayacak” diyen Erdoğan’ın kelamlarını ekonomistler yorumladı.

Karar Gazetesi Muharriri İktisat Müellifi Oğuz Demir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlediği basın toplantısındaki açıklamları sonrası görüşlerini toplumsal medyadan paylaştı. Demir bildirisinde “1,3 trilyon TL mevduat var. Haydi yarısı 32 gün kalsın vadede. Dolar/TL duruldu ve diyelim ki bir ayda %5 arttı. Faiz şu anda %1,2 üzere. Ortada %3,8 fark olacak. Ayda yaklaşık 25 milyar TL… Yılda 300 milyar TL. Bütçemizin büyüklüğü 1,75 trilyon. Yorumsuz..” derken, “Bu modelin tek varsayımı kurun sakinleşeceği. ABD enflasyonunda hala gerileme yok.. Tersine beklentiler makus…” yorumunu yaptı.

Gelecek Partisi Kurucular Konseyi Üyesi İbrahim Turhan toplumsal medyadan yaptığı değerlendirmelere devam ediyor. Turhan yaptığı paylaşımda “Faiz, yüzde cinsinden tabir edilen bir artış oranıdır (anaparanın).Enflasyon, yüzde cinsinden tabir edilen bir artış oranıdır (tüketici fiyat endeksinin). İki artış oranı “birbirinin katı” cinsinden söz edilmez. Örneğin; “enflasyon, faizin şu kadar katı” denmez” dedi.

Örnekle açıklayalım’ diyen Turhan, “20 Eylül’de bankada üç aylık 100 bin TL mevduat hesabı açtınız.Faiz %16.Kur 8,8775. 20 Aralık’ta 4 bin TL faiz elde edecektiniz. Döviz kuru ise 17,43 oldu. Artış %96 olmuş. Kur artışı daha yüksek olduğuna nazaran banka size 96 bin TL verecek” dedi.

Ekonomist Prof. Selva Demiralp ise toplumsal medyadan Erdoğan’ın konuşmaları sonrası yaptığı paylaşımda “Bugünkü yazımda da bahsettiğim üzere TL’deki bedel kaybı büyük ölçüde yerlilerin döviz talebi ile şekilleniyor. “Dövize endeksli TL hesab”ı bu hedefle geliştirilmiş, içerideki döviz talebini sınırlamaya yönelik bir araç. Lakin kur farkı nasıl ve kim tarafından ödenecek? diye sordu.

Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota ise Erdoğan’ın Bakanlar Toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya yönelik olarkent aydın haberlerik “Krize tahlil için bula bula;DÇM (Dövize Çevrilebilir Mevduat) 1970’lerin tozlu raflarından indirilmiş.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.