1 liranın maliyeti 1 lira 61 kuruş oldu

Türkiye’de toplam altı madeni para bulunuyor. Bunlar 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım …

21.12.2021
1 liranın maliyeti 1 lira 61 kuruş oldu

Türkiye’de toplam altı madeni para bulunuyor. Bunlar 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın yaptığı son çalışmaya nazaran hali hazırda görülenin her birinin madeni pahası, para kıymetini aştı.Geçen ay yaptığı çalışmad…

Türkiye’de toplam altı madeni para bulunuyor. Bunlar 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın yaptığı son çalışmaya nazaran hali hazırda görülenin her birinin madeni kıymeti, para bedelini aştı.

Geçen ay yaptığı çalışmada 50 kuruşun maliyetinin 83 kuruşa çıktığını duyuran Özkan Yalım, bugünkü çalışmasında, 50 kuruşun artık 1 lira 34 kuruşa üretildiğini bildirdi. Çalışmada 1 liranın üretim maliyetinin de birinci kere kendi bedelini aştığı vurgulandı. Yaklaşık 8 gram olan ve içerisinde yüzde 65 bakır, yüzde 18 nikel ve yüzde 17 çinko barındıran 1 lira, 1 lira 61 kuruşa üretilmeye başlandı. Bu maliyet geçen ay 99 kuruştu. 1 kuruşun maliyetinin 52 kuruş, 5 kuruşun maliyetinin 57 kuruş, 10 kuruşun maliyetinin 62 kuruş ve 25 kuruşun maliyetinin 79 kuruş olduğu da çalışmada yer aldı.

‘TABLOYU İÇİMİZ ACIYARAK İZLİYORUZ’

Metal fiyatlarını piyasadan topladığını söz eden Yalım, devletin bu artışlar nedeniyle para basarken ziyan ettiğini söyledi. Akabinde iktidarı şu sözlerle eleştirdi:

“İçler açısı tabloyu mkent aydın haberlerilesef içimiz acıyarak seyrediyoruz. Bunun sorumlusu yalnızca ve yalnızca tek adam Erdoğan rejimidir. Faiz indirimini NAS’a bağlayanlar devlete geldiğinde tüm borçlara faiz almayı bilenlerdir”

BİRİNCİ OLARAK 1 KURUŞ KENDİ BEDELİNİ AŞMIŞTI

Bu altı madeni para 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren kullanılıyor. Ortadan geçen 12 yılda metallerin maliyetleri yükseldi. Öncelikle 1 kuruş, madeni bedeli kendi kıymetini aştığı için hurdacılarca toplanarak piyasadan çekildi. Vakit içerisinde öteki paraların maliyeti de kendi kıymetini aştı. Bugünlerde hurdacıların bu madeni paraları da topladığı imgelere yansıyor.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.