AB üyesi ülkeler ilaç alımı konusunda anlaştı

AB üyesi ülkeler, sıhhat krizlerinde topluca aşı, ilaç, ham husus, tıbbi gereç üzere muhtaçlıkları topluca temin edebilmek üzere ortalarında …

20.12.2021
AB üyesi ülkeler ilaç alımı konusunda anlaştı

AB üyesi ülkeler, sıhhat krizlerinde topluca aşı, ilaç, ham husus, tıbbi gereç üzere muhtaçlıkları topluca temin edebilmek üzere ortalarında mutabakata vardı.AB, bu düzenlemeyle toplu alım dışında acil fonları harekete geçirebilecek ve krizlerin meydana geld…

AB üyesi ülkeler, sıhhat krizlerinde topluca aşı, ilaç, ham husus, tıbbi materyal üzere muhtaçlıkları topluca temin edebilmek üzere ortalarında muahedeye vardı.

AB, bu düzenlemeyle toplu alım dışında acil fonları harekete geçirebilecek ve krizlerin meydana geldiği yerlerde tıbbi tesislerde üretim kapasitesinin genişletilmesini sağlayabilecek.

AB devir lideri Slovenya’nın Sıhhat Bakanı Janez Poklukar, bahisle ilgili açıklamasında, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının AB tarafından toplu alımı bir muvaffakiyet öyküsüydü. Bugünkü mutabakat, AB ülkelerinin vatandaşlarını korumak gayesiyle ilaç, aşı ve tıbbi materyal sağlamak için bir ortaya gelmelerinin yolunu hazırladı.” sözünü kullandı.

AB ülkeleri, aşı, ilaç ve ham husus temini için AB Kurulu’nu görevlendirebilecek. AB Komitesi, Kovid-19 aşılarının üretilmesinden sonra aşıları AB ülkeleri ismine topluca satın almış, bu sayede aşıların daha ucuza temin edildiği bildirilmişti.

Mevzuyla ilgili yasal düzenlemenin 2022’nin birinci aylarında AB Kurulu tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.