Dünya diken üzerindeydi! Ruslar işgal ettikleri Çernobil’den çekildi, patlayıcı kontrolü yapılacak

Rusların Ukrayna’da işgal ettiği en değerli yerlerden birisi olan Çernobil Nükleer Santrali günler sonra yine Ukraynalıların eline geçti. Verilen …

01.04.2022
Dünya diken üzerindeydi! Ruslar işgal ettikleri Çernobil’den çekildi, patlayıcı kontrolü yapılacak

Rusların Ukrayna’da işgal ettiği en değerli yerlerden birisi olan Çernobil Nükleer Santrali günler sonra yine Ukraynalıların eline geçti. Verilen Bilgilendirme Argümanında Rusların santralden çekildiği ve “Durum değerlendirmesi Ukraynalı özel gruplar tarafından patlayıcı olup olmadığının denetimi yapıldıktan sonra gerçekleşecek” sözleri yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ele geçirdiği en kritik yerlerden birisi Çernobil Nükleer Santrali olmuştu. Santral, 24 Şubat’ta Rus birlikleri tarafından ele geçirilmiş, daha sonra santraldeki nükleer izleme sistemlerinin Milletlerarası Atom Gücü Kurumuna data aktarmayı durdurduğu belirtilmişti.

“SANTRALİ TERK ETTİLER”

Ukrayna Ulusal Nükleer Güç Üretim Kuruluşu Energoatom’dan verilen bilgilendirme argümanında, “Rus işgalci güçler, Çernobil Nükleer Santrali’ni terk etti. Santralde yabancı yok.” tabiri kullanıldı. Ayrıyeten, Rus ordusunun Ukrayna‘nın başşehri Kiev bölgesinde bulunan Slavutiç kentinden de çekildiği kaydedilen açıklamada, “Rus güçleri, santralden ayrılırken esir aldıkları Ukrayna Ulusal Muhafızlarını da götürdü.” bilgisi verildi.

“DURUM DEĞERLENDİRMESİ, PATLAYICI DENETİMİNDEN SONRA YAPILACAK”

Mevzuya ait açıklama Ukrayna Yasak Bölge İdaresi Devlet Ajansı, “Resmi olarak açıklıyoruz, Rus ordusunun santralden çıkışı başladı ve büsbütün çıktılar. Dokümanlar santral çalışanları ve Rus askerleri tarafından imzalandı. Rus askeri çıkarken değerli eşyaları ve araçları çalıyor. Santralin durum değerlendirmesi Ukraynalı özel takımlar tarafından patlayıcı olup olmadığının denetimi yapıldıktan sonra gerçekleşecek” tabirlerini kullandı.

HERSON’DA 11 YERLEŞİM YERİ DAHA RUSLARDAN GERİ ALINDI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından verilen bilgilendirme argümanında, Rus ordusunun kayıplar yaşaması nedeniyle başşehir Kiev’i bloke edemediği ve ele geçiremediği belirtildi. Ayrıyeten, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin de Herson bölgesindeki 11 yerleşim ünitesini Rus ordusundan kurtardığı kaydedildi. Açıklamada, Rus ordusunun, ilerleyen günlerde Ukrayna’nın güney ve doğusundaki bölgelerde hücumları sıklaştırabileceği söz edildi.

“RUSLARIN TAKTİKSEL MANEVRASI”

kent aydın haberleri / Dmitri Chirciu – Dünya

Rus,Santral,Ukrayna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.