Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olduğu için onur duyduğunu açıkladı

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya-Ukrayna ortasındaki müzakereler için geldiği İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın …

01.04.2022
Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olduğu için onur duyduğunu açıkladı

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya-Ukrayna ortasındaki müzakereler için geldiği İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuğu olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti. Reznikov yaptığı açıklamaların devamında “Cumhurbaşkanı’nı Ukrayna halkına karşı Rusya’nın işlediği savaş cürümleri ve altyapı hasarları konusunda bilgilendirdim.” halinde konuştu.

Rusya- Ukrayna ortasında 28-30 Mart tarihleri ortasında İstanbul’da gerçekleşen barış görüşmelerinin akabinde Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov açıklamalarda bulundu. Reznikov Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olduğu için büyük bir onur duyduğunu belirtti.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I SAVAŞ HATALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİM”

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna’da yaşanan son durumu anlattığını belirterek başlayan Reznikov, “Bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olmaktan onur duydum. Görüşmede Ukrayna’ya verdikleri politik ve diplomatik dayanaktan ötürü minnettarlığımı ilettim. Cumhurbaşkanı’nı Ukrayna halkına karşı Rusya’nın işlediği savaş kabahatleri ve altyapı hasarları konusunda bilgilendirdim.” dedi.

“YAPILAN İNSANİ YARDIM İÇİN MİNNETTARIM”

Açıklamalarının devamında Türkiye ve Türk halkına yapılan yardımlar için teşekkür eden Reznikov “Mariupol’den öncelikle yaralıların tahliyesini ve insani yardım mevzularını da ayrıyeten ele aldık. En içten hislerimle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve tüm Türk halkına devletimize ve canını kurtararak vatanını bırakmak zorunda kalıp Rusya’nın Ukrayna karşısında başlattığı savaştan kaçıp Türkiye’ye gelmek zorunda kalan insanlarımıza yapılan yardımlardan ötürü minnettarım.” sözlerine yer verdi.

NELER YAŞANMIŞTI?

Türkiye’nin barışı sağlamak için iki ülkeyi görüştürme eforları bir defa daha sonuç bulmuştu. İstanbul’da barış görüşmesi yapmayı kabul eden heyetler Dolmabahçe Sarayı’nda bir ortaya gelmişti.

“HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Müzakere öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetlere hitap etti. Erdoğan, “Sevgili dostlar, değerli heyet üyeleri Türkiye’ye ve İstanbul’umuza güzel geldiniz. Böylesine kritik bir devirde sizleri konuk etmekten barışı tesis etme yolundaki çabalarınıza katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Toplantılarınızın ve yapacağınız görüşmelerin şimdiden ülkeleriniz bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” halinde konuşmuştu.

aydın haberleri / Bilsay Özer – Dünya

Türk,Ukrayna,Cumhurbaşkanı Erdoğan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.