Duma, Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının ofislerini …

25.05.2022
Duma, Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının ofislerini kapatmasının akabinde Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının “düşmanca davranması” durumundan savcılara kelam bahis…

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının ofislerini kapatmasının akabinde Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının “düşmanca davranması” durumundan savcılara kelam gelimi edilen haber kuruluşlarının ofislerini kapatma yetkisi veren maddeyi onayladı.

Yasa tasarısına nazaran, kapatılan yabancı haber kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek.

Duma milletvekilleri tasarıya ait, “Mevcut jeopolitik durumda, kitle bağlantı araçları toplumun bilgi durumu üzerinde bir tesir aracı haline geldi” dedi. Rus milletvekili Andrey Lugovoy onaylanan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı hareketlerine birebir biçimde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları için son 2 ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya ters ve yasadışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz” dedi.

Lugoyov ayrıyeten, bu yasa tasarısına nazaran başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma yahut lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı.

Duma tarafından birinci okumada kabul edilen yasa tasarısı, savcılık tarafından kapatılan haber kuruluşlarının makalelerinin yahut başka malzemelerinin dağıtılmasını da yasaklıyor. Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde onaylanması akabinde da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Öte yandan geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu hakkında kasıtlı olarak “sahte” haberler yayanlar hakkında 15 yıla kadar mahpus cezası veren bir maddeyi imzalamıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.