Dolardaki düşüş sonrası herkes indirim bekliyordu! Benzin, motorin ve oto gaza bir zam daha geliyor

Dolar kurunun 13.50 ile rekor kırmasının akabinde akaryakıt ve motorine 1 liradan fazla, oto gaza ise 65 kuruş artırım geldi. BAE Prensi’nin …

25.11.2021
Dolardaki düşüş sonrası herkes indirim bekliyordu! Benzin, motorin ve oto gaza bir zam daha geliyor

Dolar kurunun 13.50 ile rekor kırmasının akabinde akaryakıt ve motorine 1 liradan fazla, oto gaza ise 65 kuruş artırım geldi. BAE Prensi’nin Türkiye’ye yaptığı tarihi ziyaret ve 10 milyar dolarlık yatırım haberi sonrası dolar, 1.50 lira geriledi. Bu gelişme sonrası herkes akaryakıta yapılan artırımın geri çekilmesini beklerken, bugün gelen haber moralleri daha da bozacak. Dünkü büyük artırımın akabinde akaryakıta 46, motorine 45, oto gaza ise 25 kuruş daha artırım geliyor.

Dolar kurundaki süratli yükseliş akaryakıt fiyatlarına artırım olarak yansımaya devam ediyor. Doların 23 Kasım tarihinde 13.50 lirayla rekor kırması sonrası dün akaryakıt, motorin ve LPG’ye büyük bir artırım geldi. Akaryakıtın fiyatı 1 lira 2 kuruş, motorinin fiyatı 1 lira 6 kuruş, oto gazın fiyatı ise 65 kuruş arttı. Artırım bu gece yarısından itibaren pompaya yansıdı.

BAE’DEN TÜRKİYE’YE 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Dün yıllar sonra Türkiye’ye gelen BAE Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayed El Nahyan, tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye ile BAE 9 muahedeye imza attı. Abu Dabi Kalkınma Holdingi İdare Şurası Lideri Mohamed Hasan Al Suwaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır” dedi.

ZİYARETLE BİRLİKTE DOLAR GERİLEDİ

Ziyaret öncesi 13.20 düzeylerinde gezen dolar, ziyaretle birlikte 11.60’lara kadar geriledi. Dolar daha sonra 12 lira düzeylerinde dengelendi. Dolardaki düşüş sonrası herkes akaryakıt fiyatlarına yapılan 1 liralık artırımların geri çekilmesini bekledi.

İNDİRİM BEKLENİRKEN BİR ARTIRIM DAHA GELİYOR

Dolardaki yükselişten ötürü gelen artırım, kurun düşmesiyle geri çekilmesi beklenirken gelen haber vatandaşları daha da kızdıracak. İndirim beklentisinin bilakis bugün bir artırım daha gündeme geldi. Bölüm yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran akaryakıta 46 kuruş, motorine 45 kuruş, oto gaza ise 25 kuruş daha artırım bekleniyor.

İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.