Kripto para insan sağlığını tehdit ediyor

Kripto para insan sıhhatini tehdit ediyor Dijital Bağımlılıkla Çaba Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, sanal paraların bilhassa gençler ve …

26.11.2021
Kripto para insan sağlığını tehdit ediyor

Kripto para insan sıhhatini tehdit ediyor Dijital Bağımlılıkla Çaba Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, sanal paraların bilhassa gençler ve çocuklar olmak üzere insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu belirtti Dijital Bağımlılıkla Gayret Derneği Lideri Prof. Dr.

Kripto para insan sıhhatini tehdit ediyor

Dijital Bağımlılıkla Gayret Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, sanal paraların bilhassa gençler ve çocuklar olmak üzere insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu belirtti

SİVAS – Dijital Bağımlılıkla Uğraş Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, sanal paraların bilhassa gençler ve çocuklar olmak üzere insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu belirtti.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dijital Bağımlılıkla Gayret Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, sanal paraların insan sıhhati üzerindeki olumsuz tesirlerine değindi. Kripto paraların olumsuz tesirlerini sıralayan Dilci, bilhassa çocuklarda kumar alışkanlığı oluşturmasının altını çizdi. Dilci açıklamasında, “Sanal para uygulamaları bir oyun olarak karşımıza çıkıyor lakin işin art planında birçok riskleri de barındırmaktadır. Son vakitlerde bu coin uygulamaları yahut coin uygulama süreci ile çocuklarda kişilik ve benlik algısı üzerinde ağır bir tahribat oluşacak buda çocuğun geleceğini ipotek altına alabilecek kimi olumsuz sonuçları doğuracaktır. Adrenaline bağlı dopamin hormonunun sergilenmesi ile başlayan süreçte, çocuklarda daha çok hormon salınımına bağlı bir bağımlılık oluşacaktır. Oyun üzere algılanan ancak çocuğun heyecansal tarafını besleyen, bir türlü sel bozukluğa dönüşerek kumar bağımlılığının kapısını aralayacaktır. Oyun bağımlılığı ekseninde kumar ve risk konumu güçlenecek. Bu durum çocuğun gerçek hayatında da risk almasını kolaylaştırabileceği üzere his ve niyetlerini denetim edememe, hareketini gerçek yönlendirememe üzere sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Kripto para bencilleştiriyor

Dilci, kripto paranın gençler ve çocukların ruhsal gelişimini de olumsuz tarafta etkilediğini söz edip, “Hazırlıkçı bir kişiliğin ortaya çıkması ile tembelleşen niyet ve psikomotor becerilen olağanla gerçek hayata ahengi güçleştirecek bu manada üretmeden tüketme yahut birilerine bağımlı kalma üzere hayalperest bir kuşak karşımıza çıkacaktır. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len bu durum genellendiği vakit toplumsal geleceği de risk altına atmaktadır. Zira üremeden tüketen bir kişi diğerlerine asalak olmaktadır. Sonuçta kumar boyutunun bir öbür versiyonu olarak buna bağlı alışkanlıkları da beraberinde getireceği için bu kişi sağlıklı bir hayat usulü sürdüremeyecektir. Bu tarafı ile narsist, egosantrik, ben birimci, her şeyi hazır bulan ve hazır olmasını isteyen bu bireyler baskın bir karakter özelliğine bürünerek etrafı ile uyumsuz hale gelecektir” dedi.

Kalp krizine neden olabilir

Dilci, kripto paraların bedel değişimlerinin takibinin kalp krizi başta olmak üzere bir çok farklı riski de beraberinde getirdiğini tabir ederek şunları söyledi:

“Sürekli risk ve tasa durumu kandaki farklı hormonel özellikleri olumsuz tarafta etkileyecektir. Buda kalp krizi yahut öteki kalp damar hastalıklarına dönüşecektir. Daima oturmanın getirmiş olduğu kan dolanım sistemlerindeki enboli artması üzere ani vefatlar, ani damar tıkanıklıkları üzere risklere de neden olacaktır. Uyku bozukluğuna bağlı daima düşünmenin ve heyecansal dürtülerin tesirinde başta irtibat kazaları olmak üzere gerçek manada ki iş, trafik yahut gibisi durumlarda öfkeli, agresif, saldırgan bir durum sergileyecek. Buda dikkatsizlik ve odaklanma problemini beraberinde getireceği üzere çocuğun etrafına karşı tehditkar bir tavır sergilemesine sebebiyet verecektir.”

İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.