Dolar/TL rekor tazeledi

Dolar, ABD enflasyon verisi sonrasında Fed’in mali sıkılaştırmanın dozunu artıracağına dair beklentilerle güçlenirken dolar/TL salı günü …

16.11.2021
Dolar/TL rekor tazeledi

Dolar, ABD enflasyon verisi sonrasında Fed’in mali sıkılaştırmanın dozunu artıracağına dair beklentilerle güçlenirken dolar/TL salı günü yükselişini sürdürerek rekor tazeledi. Yurtiçinde ağır dış borç takvimi dolara olan talebi artıran faktörler…

Dolar/TL ’de ruhsal 10 düzeyinin aşılmasının akabinde yükseliş sürüyor. Birden fazla gelişen ülke para ünitesinin dolara karşı olumlu seyrettiği sabah saatlerinde lira dolara karşı yüzde 0,2 kıymet kaybederek negatif ayrışıyor.

Saat 07:56 prestijiyle dolar/TL 10,0865’ten alıcı buldu. Dünyada yüksek gelen ABD enflasyonu sonrası Fed’in nakdî sıkılaştırmada dozu artıracağı beklentisi doları güçlendirirken yurtiçinde ağır dış borç takvimi dolara olan talebi artıran faktörler ortasında yer alıyor.

Türk şirketleri ve Hazine yılın son iki ayında 13 milyar dolar dış borç ödemesi yapacak. Bu sayının 8 milyar doları kasım ayında ödenirken kasımda ödenecek dış borç önümüzdeki 10 ayın en yükseği olarak dikkat çekiyor.

Bu hafta perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gevşeme adımlarına devam edeceği beklentisi de lirada zayıflık yaratan faktörler ortasında yer alıyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 1.173 düzeyini görerek son bir yılın tepesini ulaştıktan sonra hafif gerileyerek salı günü 1.171 düzeyinde bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,59 düzeyinde.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 407 baz puan civarında bulunurken 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 19,5 civarında seyrediyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.