Dev bankalardan karamsar tahmin: Enflasyon yüzde 50’yi de aşacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon bilgilerine nazaran; enflasyon ocakta yüzde 11,10 artarken yıllık bazda da yüzde 48,69 …

04.02.2022
Dev bankalardan karamsar tahmin: Enflasyon yüzde 50’yi de aşacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon bilgilerine nazaran; enflasyon ocakta yüzde 11,10 artarken yıllık bazda da yüzde 48,69 ile Nisan 2002’den bu yana en yüksek düzeye çıkarak . TÜİK’in paylaştığı enflasyon sayılarının akabinde dev ban…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon bilgilerine nazaran; enflasyon ocakta yüzde 11,10 artarken yıllık bazda da yüzde 48,69 ile Nisan 2002’den bu yana en yüksek düzeye çıkarak . TÜİK’in paylaştığı enflasyon sayılarının akabinde dev bankalardan da peş peşe huzursuz eden varsayımlar geldi.

Goldman Sachs, Şubat ayında enflasyonun yüzde 50 düzeyini aşmasını ve yılın sonuna kadar bu düzeylerde kalmasını öngördü.

‘YÜZDE 54-56 CİVARINDA YATAY SEYİR İZLEYECEK’

Goldman Sachs analisti Murat Unur yayınladığı bilgilendirme notunda, “Şubat ayında enflasyonun yüzde 50’yi aşmasını ve yılın çok sonuna yanlışsız keskin baz tesiri kendisini gösterene kadar bu oranın üzerinde kalmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Goldman Sachs analisti, yılın büyük kısmında enflasyonun yüzde 54-56 civarında yatay seyir izlemesini beklediklerini tabir ederken, yıl sonu enflasyon kestirimini de yüzde 33 olarak ortaya koydu.

Ocak ayında Türkiye’de tüketici fiyatları geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 48,69 yükseldi.

‘YILIN BÜYÜK KISMINDA YÜZDE 50 ÜZERİNDE OLACAK’

Bloomberg’in haberine nazaran; S&P Küresel Ratings, Aralık 2021’de enflasyonda yaşanan tırmanışın akabinde Türkiye’de bu yılın büyük kısmında yıllık enflasyonun yüzde 50’yi geçmesini bekliyor. Kurum Türkiye’de yıllık ortalama enflasyon kestirimini 2022 için yüzde 49,5’e, 2023 için ise yüzde 14,5’e yükseltti.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin makroekonomik görünümüne ait yaptığı güncelleme kapsamında, 2022 büyüme iddiasını yüzde 3,7’de tuttu ve bu varsayımda hem üst hem aşağı taraflı riskler gördüğünü belirtti.

S&P Analisti Tatiana Lysenko imzalı değerlendirmede, “Enflasyon Aralık 2022’de baz tesiriyle düşecektir fakat yüzde 30’un üzerinde kalacaktır. Tıpkı vakitte, Türkiye’nin genel makroekonomik yörüngesi, ekonomik siyasetinin tarafı konusunda netlik olmaması nedeniyle belirsizliğini koruyor” denildi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.