2022 Pekin Kış Olimpiyatları boykot gölgesinde başladı

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin kimliğini yok etmek için sistematik olarak zulüm uygulayan Çin, prestij sorunu olarak gördüğü Pekin Kış …

05.02.2022
2022 Pekin Kış Olimpiyatları boykot gölgesinde başladı

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin kimliğini yok etmek için sistematik olarak zulüm uygulayan Çin, prestij sorunu olarak gördüğü Pekin Kış Olimpiyatları’nı bugün resmi açılış merasimiyle başlattı. ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada, oyunlar öncesi hak i…

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin kimliğini yok etmek için sistematik olarak zulüm uygulayan Çin, prestij sıkıntısı olarak gördüğü Pekin Kış Olimpiyatları’nı bugün resmi açılış merasimiyle başlattı. ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada, oyunlar öncesi hak ihlallerini hatırlatarak boykota gideceğini duyurmuştu. Müslüman ülkeler ise olimpiyatları boykot etmemişti.

91 ülkeden sportmenlerin katıldığı Pekin Kış Olimpiyatlarına konuk olacak devlet ve hükümet liderleri, kraliyet mensupları ve memleketler arası örgüt liderlerinin listesi açıklanmıştı. Çin’in açıkladığı listede Türki devlet önderlerinin ve Müslüman ülke yöneticilerinin çoğunlukta olması ise dikkat çekmişti. Olimpiyatlar 20 Şubat’ta sona erecek.

OLİMPİYATLARA DAVET EDİLEN ÜLKE VE BAŞKANLAR

2022 Kış Olimpiyatlarına, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Güneydoğu Asya’dan Kamboçya Hükümdarı Norodom Srehberaydin.commoni ile Singapur Cumhurbaşkanı Halime Yakup’un, Orta Asya’dan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in, Orta Doğu’dan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan’ın, Avrupa’dan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ile Monaco Prensi 2. Albert’in ve Güney Amerika’dan Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez’in katılacağı kaydedildi.

Moğolistan Lideri L. Oyun-Erdene, Pakistan Başbakanı Imran Han, Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ve Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Lideri Zoran Tegeltija’nın oyunlara hükümet lideri sıfatıyla konuk olacak. Güney Kore Meclis Lideri Park Byeong-Seug, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov ve Tayland Prensesi Maha Chakri Sirindhorn’un da ülkelerini temsilen Çin’e gelecek.

OLİMPİYATA KATILACAK OLAN MİLLETLERARASI ÖRGÜTLER

Olimpiyatlara katılacak memleketler arası örgütlerin liderleri ve yetkilileri ortasında şu isimlerin yer alacağı söz edildi:

“Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Konseyi Lideri Abdulla Şahid, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi Lideri Thomas Bach, Dünya Sıhhat Örgütü Lideri Tedros Arehberaydin.comnom Ghebreyesus, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Yöneticisi Daren Tang, Yeni Kalkınma Bankası Lideri Marcos Troyjo ve Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Cang Ming.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.