ABD’den Türkiye’ye Ukrayna desteği: Bölgesel istikrarı güçlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyaretini ve Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız …

04.02.2022
ABD’den Türkiye’ye Ukrayna desteği: Bölgesel istikrarı güçlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyaretini ve Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava aracı satışını kıymetlendirdi.VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran; Biden idaresinin bu satışlardan ve bölge…

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kiev ziyaretini ve Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava aracı satışını kıymetlendirdi.

VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran; Biden idaresinin bu satışlardan ve bölgede Türk rehberaydin.com’larının kullanılmasından korkulu olup olmadığı sorusu üzerine Ned Price, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kiev’i ziyaret ediyor ve Türkiye üzere bir NATO müttefiki ile Ukrayna ortasındaki bu savunma işbirliğinin bölgesel istikrarı ve Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetini güçlendirdiğini düşünüyoruz” dedi.

‘RUS SALDIRGANLIĞINA DİRENMEK İÇİN UKRAYNA’YA DESTEK’

ABD’nin de Ukrayna’ya gibisi görülmemiş seviyede savunma gayeli güvenlik yardımı sağladığını belirten Price, “NATO müttefiklerimize Ukraynalı ortaklarımıza ABD menşeili ekipman sağlama yetkisi verdik. Ortaklarımızı ve müttefiklerimizi, daha fazla Rus saldırganlığına direnmek ve birebir vakitte mümkün bir Rus işgalini caydırmak için Ukrayna’ya güvenlik yardımı sağlamaya genel olarak teşvik ediyoruz diye konuştu.

Fakat ABD Dışişleri Sözcüsü, savunma teçhizatının silahlı çatışma maddelerine uygun olarak ve sivillerin ziyan görmesini önleyecek uygun formda kullanılmasını şiddetle savunduklarını vurguladı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.