Dermatolog Dr. Ersin Aydın, diş sıkma ve çene ağrılarının sorumlusu çene kası olabilir

Dermatolog Dr. Ersin Aydın, diş sıkma ve çene ağrısına neden olan durumun masseter kası olabileceğini açıklayarak, masseter botoks tedavisi ile …

15.01.2022
Dermatolog Dr. Ersin Aydın, diş sıkma ve çene ağrılarının sorumlusu çene kası olabilir

Dermatolog Dr. Ersin Aydın, diş sıkma ve çene ağrısına neden olan durumun masseter kası olabileceğini açıklayarak, masseter botoks tedavisi ile bu ağrılara tahlil bulunabileceğini söyledi. “ÇENE VE DİŞ YAPISINDA BOZULMALAR GÖRÜLEBİLİR”Dermatolog Dr. Ersin …

Dermatolog Dr. Ersin Aydın, diş sıkma ve çene ağrısına neden olan durumun masseter kası olabileceğini açıklayarak, masseter botoks tedavisi ile bu ağrılara tahlil bulunabileceğini söyledi.

“ÇENE VE DİŞ YAPISINDA BOZULMALAR GÖRÜLEBİLİR”

Dermatolog Dr. Ersin Aydın , “İnsan yüzünde gün içinde farklı emellerle kullanılan yaklaşık 40 tane kas var. Bunlardan masseter yani çene kası ise en sık kullandığımız kaslardan. Yüzün yan tarafında bulunan ve elmacık kemiğini alt çeneye bağlayan bu kası çoğunlukla yemek yerken çiğnemek için kullanırız. Lakin geceleri gerilime bağlı nedenlerle fark etmeden bu kası sıkabiliriz. Bunu alışkanlık halinde daima yaptığımızda ise çene bölgemizde bilhassa dişlerimizde badire veren ağrı gibisi sorunlar oluşabilir. Sıkmanın devam etmesi sonucunda ise çene ve diş yapısında bozulmalar görülebilir. Tüm bu fizikî kasvetler sonucu oluşan kas sıkması vakitle çenede yorgunluk ve kasvet yaratıcı ruhsal bir duruma neden olabilir.” dedi.

“UYKU ESNASINDA GERGİNLİK YARATAN KASIN GEVŞEMESİ İÇİN BOTOKS UYGULUYORUZ”

Dermatolog Dr. Ersin Aydın, çok sık rastlanan diş ya da çene sıkma olayının tedavisinin aslında çok kolay olduğunun belirterek: “Özellikle uyku esnasında gerginlik yaratan, yüze basınç uygulayan masseter kasının gevşemesine yardımcı olmak için botoks uyguluyoruz. Bu sayede çene sıkma ya da diş gıcırdatma sorunu hafifliyor. Masseter kasına uyguladığımız botoks, o bölgedeki hudut sinyallerini süreksiz olarak pasifleştiriyor. Kasların kullanımı zayıfladığı için çeneniz rahatlıyor.” dedi.

“KASIN OLAĞANDAN FAZLA BÜYÜMESİ İLE ÇENEDE ESTETİK OLMAYAN BİR İMAJ OLUŞUR”

Dr. Ersin Aydın, kimi bireylerin masseter kasını fazla kullandığının altını çizerek: “Bu durumda kasın olağandan fazla büyümesi ile çenede estetik olmayan bir imaj oluşur. Bu sorunda de tahlil, masseter botoksudur. Çene kasına yapılan botoks ile çene bölgesi daha narin bir görünüme kavuşur. Bir yandan çene çizgisinde ovallik ve öbür yandan masseter kası gevşeyerek çenede rahatlık oluşur. Velhasıl uygun bireylerde ameliyatsız çene estetiği manasına gelen fonksiyonel bir tedavidir. Masseter botoksu, sonuçları prestijiyle doğal ve ağrısız bir uygulamadır. Bu sayede yüz de şekillendirilir.” dedi.

“MASSETER BOTOKSU TEKRARLANAN BİR UYGULAMADIR”

Dermatolog Ersin Aydın, “Masseter kasına yapılan sürecin sonucu 2 ile 8 hafta ortasında belirginleşmeye başlar. Doğal bir görünüm sağladığı için yüksek hasta memnuniyeti vardır. Lakin masseter botoksu tedavisi başka botoks tedavilerinde olduğu üzere tekrarlanan uygulamalardır. Daima memnuniyet için muhakkak aralıklarla masseter botoks uygulamasına devam etmek gerekebilir.” dedi.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.