Memur ve emeklinin beklediği zamlı maaş ödemeleri yetişmedi

Memur ve emeklinin beklediği ek artırım oranı, yüzde 2.5 olarak açıklanmıştı. AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ek artırım …

15.01.2022
Memur ve emeklinin beklediği zamlı maaş ödemeleri yetişmedi

Memur ve emeklinin beklediği ek artırım oranı, yüzde 2.5 olarak açıklanmıştı. AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ek artırım teklifinin dün yasalaşması, bugün ise oluşan fark ölçüsünün emekli ve memurların banka hesaplarına yatması bekleniyordu….

Memur ve emeklinin beklediği ek artırım oranı, yüzde 2.5 olarak açıklanmıştı. AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ek artırım teklifinin dün yasalaşması, bugün ise oluşan fark ölçüsünün emekli ve memurların banka hesaplarına yatması bekleniyordu. TBMM oturumunda kâfi çoğunluk sağlanmaması nedeniyle emekli ve memurların beklediği artırım farkı mkent aydın haberlerişlara yansımadı.

TORBA YASA GÖRÜŞMELERİ HAFTAYA ERTELENDİ

Memur ve emeklilere verilecek 2.5 puanlık artış ile ferdî emeklilik, kurumlar vergisi indirimi ile Dövize Endeksli Mevduata ait düzenlemelerin de yer aldığı torba yasa teklifinin görüşmeleri haftaya kaldı. Kanun teklifi ile memurların mkent aydın haberlerişlarına ait düzenlemenin 15 Ocak’tan evvel maddeleştirilmesi planlanıyordu; lakin önergenin oylaması öncesinde CHP yoklama istedi, toplantı kâfi sayısı bulunamadığı için TBMM Genel Şurası 18 Ocak’ta toplanmak üzere kapandı. Böylelikle memur ve emeklilerinin, toplu kontrat artırımı ve enflasyon farkı olan yüzde 5+22.48’lik artırıma ek olarak eklenen 2.5 puanlık refah hissesi artışı 15 Ocak mkent aydın haberlerişlarına yetişmeyecek.

AK Parti’nin memur ve emekliye ek artırımı da içeren kanun teklifi, evvelki günkü Genel Kurul’da ‘toplantı kâfi sayısı’ bulunamadığı için kabul edilemedi. AK Parti ve MHP’nin, teklifin 11. hususu üzerinde verdiği önerge okunduktan sonra muhalefet önergeye tepki gösterip yoklama isterken, salonda iki sefer yapılan yoklamada toplantı kâfi sayısı bulunamadı. Düzenleme yasalaşmadığı için 15 Ocak’taki memur ve emekli mkent aydın haberleriş artırımı farkları yatırılamadı.

“GENEL KURUL’DA KABUL EDİLSEYDİ YETİŞECEKTİ”

Meclis’te görüşmeleri süren, memur ve emekliye ek artırımı içeren teklifin, artırım farklarının 15 Ocak’ta yatırılacak mkent aydın haberlerişlara için bu hafta yasalaşması gerekiyordu. Teklifin kalan 8 hususunun görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe bırakıldığı için, mkent aydın haberleriş artırımı farklarının 15 Ocak’ta yatırılması mümkün olmadı.

AK Parti yetkilileri, mkent aydın haberleriş bordrolarının evvelce kesildiğini belirterek, “Eğer düzenleme çarşamba günü Genel Kurul’da kabul edilseydi farklar 15 Ocak’a yetişecekti. Şayet teklif dün yasalaşsaydı gece ek bordro ile tekrar yetiştirilebilecekti; fakat görüşmeler salı gününe ertelendiği için memur ve emekli mkent aydın haberleriş artırımlarına yansıyacak farklar 15 Ocak’a yetişmeyecek” dedi.

AK Parti yetkilileri, fark ödemesi için yeni bir düzenlemenin yapılabileceğine işaret etti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.