TGDF’de yeni başkan Demir Şarman

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından 12 Ocak’ta gerçekleştirilen 8’inci Harikulâde Genel Heyeti’nde; Lider …

15.01.2022
TGDF’de yeni başkan Demir Şarman

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından 12 Ocak’ta gerçekleştirilen 8’inci Harikulâde Genel Heyeti’nde; Lider, İdare ve Kontrol Konseylerini belirlemek için seçime gidildi. Federasyonun yeni lideri, Meyve Suyu Sanayisi…

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından 12 Ocak’ta gerçekleştirilen 8’inci Harikulâde Genel Konseyi’nde; Lider, İdare ve Kontrol Konseylerini belirlemek için seçime gidildi. Federasyonun yeni lideri, Meyve Suyu Sanayisi Derneği (MEYED) delegesi Demir Şarman oldu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DALIN EN KIYMETLİ MESELELERİNDEN BİRİ

Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı vazifesini de yürütmekte olan Demir Şarman, Genel Heyet sonrasında yaptığı yazılı açıklamada hem iştirakin yüksek olmasına hem de tüm delegelerin gösterdikleri inanç ve takviyeye teşekkür etti.

TGDF’nin yeni lideri Şarman, yüzyılın en sıkıntı devrinden geçildiği bugünlerde ele alınması gereken bir çok bahsin olduğunu ve tahlil için uygun planlanmış ve tarıma dayalı bir sürdürülebilir kalkınma modeline odaklanmanın gerekliliğini vurguladı. Tarıma dayalı büyümenin lakin ihracatla sağlanabileceğini söz eden Şarman, bilhassa pandemi sonrası yaşanan ekonomik, kurumsal, toplumsal, tüzel, çevresel ve kültürel değişimlerin sonucu olarak bedel zinciri boyunca üreticiden tüketiciye tüm paydaşların durumlarının güzelleştirilmesine gereksinim olduğuna dikkat çekti.

Besin ve içecek bölümünün masasındaki en kıymetli meselelerden birinin iklim değişikliği olduğunu söyleyen Şarman, bu hususun besin teminatı ve üretimde sürdürülebilirlik açısından büyük riskler barındırdığının da altını çizdi.

TGDF’NİN YENİ İDARE KONSEYİ

Genel Şurada yapılan seçim sonrasında yeni İdare Şurası şöyle:

Demir Şarman – MEYED

İsa Coşkun – SETBİR

Tülay Aktan – GİSDER

Naci Kaplan – BESDBİR

Aydın Acun – ABÜDER

Ahmet Yaşar Ötken – PDD

Kürşat Apan – ALKİDER

Sinan Altun – SİRKEDER

Muharrem Doğan – ORGÜDER

Hakan Turan – SALKONDER

Sinan Cem Şahin – MEDER

DEMİR ŞARMAN KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1993 yılında mezun olan Demir Şarman, Chicago Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesi aldı. İş hayatına 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Finansal Kontrol Uzmanı olarak başlayan Şarman, 1997 yılında Finansal Kontrolör olarak Anadolu Kümesi İçecek Bölümü’ne (Anadolu Efes) katıldı.

1997-2009 yılları ortasında Efes International’da CFO, Efes Bira Grubu’nda Strateji ve İş Geliştirme Yöneticisi üzere çeşitli unvanlar alan Şarman, kuruluşundan bu yana Anadolu Etap’ta Genel Müdürlük vazifesini yürüttü. Nisan 2019 prestijiyle Anadolu Kümesi Güç şirketlerinin sorumluluğunu da üstlenen Demir Şarman, Temmuz 2019’dan bu yana perakende ve gayrimenkul şirketlerinden de sorumlu olan Tarım, Güç ve Sanayi Kümesi Başkanlığı misyonunu sürdürmektedir.

TÜSİAD, DEİK başta olmak üzere çeşitli bölüm birliklerinde ve sivil toplum kuruluşlarında vazifeler alarak çalışmalarda bulunan ve 12 Ocak 2022’de Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanlığı vazifesine seçilen Demir Şarman, Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı misyonunu de yürütmektedir.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.