Cumhurbaşkanlığı’ndan Uyarı: ‘Teknoloji Kullanımını Sınırlandırın’

2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79’a yükseldiği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, vatandaşlara …

18.11.2021
Cumhurbaşkanlığı’ndan Uyarı: ‘Teknoloji Kullanımını Sınırlandırın’

2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79’a yükseldiği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, vatandaşlara teknoloji kullanımını sonlandırma davetinde bulundu. Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberine gör…

2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79’a yükseldiği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, vatandaşlara teknoloji kullanımını sonlandırma davetinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı'Ndan Uyarı: 'Teknoloji Kullanımını Sınırlandırın' 1

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, teknolojik aletlerin kullanımında çoka kaçılmaması konusunda vatandaşlara ikazlarda bulundu.

Hazırlanan raporda dört kıymetli teklif yer aldı. Tavsiyeler şöyle:

Cumhurbaşkanlığı'Ndan Uyarı: 'Teknoloji Kullanımını Sınırlandırın' 2
  • Bilgisayar, tablet ya da telefon üzere teknolojik aygıtların ekran kullanım müddetlerini takip edin.

  • Aileniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirdiğiniz vakitlerde dijital aygıtları acil durumlar dışında kullanmayın.

  • Çalışacağınız periyodu ve boş vakitlerinizi güzel belirleyin. Belirlediğiniz boş vakit dilimi içerisinde, teknolojik aygıtları eğlenmek için kullanın.

  • Dijital oyunlarda, internet ya da sosyal medya platformlarında ne kadar vakit geçirdiğinizi takip edin. Çoka kaçmamak için kendinizi sonlandırın.

  • Raporda vatandaşların kullandığı teknolojik aletlerin denetim altında olması gerektiği de vurgulandı. Bu kapsamda yapılan tekliflerin günlük hayatta vaktin uygun kullanılması için uygulanması gerektiği anlatıldı.

  • Hali̇ Hazırda Görüleni̇n bununla birlikte ayrıyeten pandeminin de tesiriyle bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de teknolojik aletlerin kullanımı artarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79 olduğunu açıklamıştı. Tekrar araştırmaya nazaran 2019 yılında konuttan internet erişimi yüzde 88 iken bu oranın 2020 yılında yüzde 90’lara çıktığı belirlenmişti.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.