Coronavirüs Aydın: Şehir genelinde önlemler arttırıldı

15.03.2020
Coronavirüs Aydın: Şehir genelinde önlemler arttırıldı

Coronavirüs (CoV) Çin’den tüm dünyaya yayılmaya devam ederken Aydın genelinde herhangi bir enfeksiyonun özellikle de Coronavirüs’ün yeni tipi olan COVID-19 bulaşmasını önlemek için dezenfekte işlemleri tüm şehir genelinde uygulanmakta. 

Coronavirüs Aydın’da Yayıldı mı

Ülkemiz ve dünya gündeminde yer alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO / DSÖ) tarafından epidemi olarak duyurulan COVID-19 acaba Aydın’da görüldü mü merak konusu. Ülkemizde son verilere göre 6 aktif Coronavirüs tanılı hasta bulunuyor ve bu kişiler karantina altında tutuluyorlar. Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi ise henüz herhangi bir Coronavirüs şikayetli hasta ile karşılaşmadı. 

Coronavirüs Aydın: Aydın Otobüs terminali hijyen çalışmaları.

Coronavirüs Aydın: Şehir genelinde önlemler arttırıldı 1

Coronavirüs Aydın’da nasıl önlemler alınmasına neden oldu

İnsanlar arasında yakın temas olmasa bile ortak kullanılan tüm alanlarda tehlike arz eden coronavirüs için Aydın ve ilçelerinde hijyen çalışmaları sürdürülüyor. Yapılan çalışmalarda özellikle insanların gün içerisinde yoğun olarak bulundukları Aydın Şehirler Arası Otobüs Terminali, kurumlar, ortak alanlar, parklar, toplu taşıma araçları ve kabinler dezenfekte edilirken, özel kuruluşlar ve belediye binasında da termal kamera kontrolü uygulanmaya başlandı. Bu sayede virüsün Aydın genelinde yayılması yahut görülmesi halinde hızlı bir şekilde prosedürün uygulanması sağlanacak.

Coronavirüs Aydın: Belediye binasında termal kamera kullanımına başlandı

Aydın Büyükşehir Belediyesi gün içerisinde yüzlerce kişinin yolunun düştüğü bir nokta. Gerek belediye işleri gerekse diğer işlemler için belediye binasına giren kişilerin virüs taşıyıcısı olup olmadığını anlayabilmek adına güvenlik noktalarının olduğu giriş kapılarına termal kamera uygulamasına geçilirken bir yandan yine hijyen kuralları ön planda tutulmakta. 

Coronavirüs Aydın: Termal kamera kullanımına başlandı.

Coronavirüs Aydın: Şehir genelinde önlemler arttırıldı 2

Coronavirüs Aydın: Belediye meclisi dezenfekte edildi

Coronavirüs’e karşı özellikle belediye binasında yapılan çalışmalar ve alınan önlemler ilgiyle takip ediliyor. Ülke genelinde hijyen önlemlerini ilk uygulayan belediyelerden birisi olan Aydın Büyükşehir Belediyesi, belediye meclisi salonununda hijyeninin korunması adına dezenfekte işlemlerini tamamladı. Vatandaşların kullandığı ortak kullanım alanlarında dezenfeksiyon işlemlerini uygulayan Büyükşehir Belediyesi, dezenfeksiyon işlemini ana hizmet binasında da sürdürdü.

Coronavirüs Aydın: Belediye meclisi dezenfeksiyon çalışmaları.

Coronavirüs Aydın: Şehir genelinde önlemler arttırıldı 3

Her ayın ikinci salı ve perşembe günleri toplanan Büyükşehir Belediyesi meclis oturumu öncesinde meclis salonu ilaçlanarak hijyenik hale getirildi. Yapılan tüm bu çalışmalar hakkında açıklama yapan Başkan Özlem Çerçioğlu, “Rutin olarak ilaçlama yaptığımız Büyükşehir Belediyesi ana binamızda bugünkü meclis oturumu öncesinde de ilaçlama yaptık. Ana binamızın özellikle yoğun kullanılan bölümlerde dezenfeksiyon işlemlerini aksatmadan düzenli olarak yapıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı ve mutluluğu için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni tip Coronavirüs Nedir? Nasıl bulaştı?

Yeni tip Coronavirüs (nCoV-19) ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü. Yeni yıl virüsü adını almasının sebebi, yeni yıl kutlamaları öncesi ortaya çıkmasıdır. Bir hayvan pazarında yayılmaya başlayan virüs gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettirdi ve tüm dünya geneline yayıldı. Böylesine büyük bir yayılım beklenmezken tüm dünya bir yandan önlem almaya bir yandan da COVID-19’a karşı ilaç geliştirmeye, bir tedavi yöntemi aramaya çalışıyor. 

Çin, İtalya, İran ülkelerinde çok fazla etkili olan coronavirüs gün geçtikçe yayılmaya ve etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde 11 Mart 2020 itibariyle resmen duyurulan ve kontrol altında tutulmaya çalışmakta ayrıca halk sağlığının korunması içinde önlemler alınmaktadır.

Bu noktada özellikle el yıkama ve kişisel hijyenin çok önemli olduğunu hatırlatmakla beraber alarm halinin devamı süresince kişiler arasında temastan kaçınılması gerektiğini ve toplu alanlardan uzak durulmasının önemini hatırlatırız. Ayrıca coronavirüsün yaşlı ve çocuklarda yahut savunma sisteminin tam olarak faaliyette olmadığı kişilerde daha yoğun etkiler gösterdiği de bilinmektedir.

Coronavirüs’e karşı etkili ve doğru el yıkama

Coronavirüs ve diğer tüm enfeksiyonlara karşı alınacak en etkili yöntemlerden birisi el yıkama ve hijyendir. El yıkama özellikle günlük hayatta çok sık yaptığımız bir şey olsa da maalesef çoğu kişi doğru el yıkama uygulamasını bilmiyor. Doğru el yıkama ile hastalık etkenlerini ve partiküllerini parmak uçlarından, parmakların arasından, bileklerden, avuç içini kolayca ve en etkili haliyle atabilirsiniz. Doğru el yıkama nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki listeyi takip edebilirsiniz.

Doğru el yıkama aşamaları nelerdir?

  1. Eller suyla ıslatılır.
  2. Yeter miktarda sabun avuç içine alınır.
  3. Avuç içine alınan sabun köpürtülür.
  4. Sol elin üstü sağ elle, sağ elin üstü sol elle ovalanarak temizlenir.
  5. Parmaklar iç içe geçirilerek arasının temizlenmesi sağlanır.
  6. Parmaklar bükülerek birbiri içerisinde ovalanır ve temizlenmesi sağlanır.
  7. Baş parmaklarımız avuç içine alınarak ovalanır ve temizlenmesi sağlanır.
  8. Eller bol suyla durulanır.
  9. Kağıt havluyla eller kurulanır ve aynı havlu atılmadan önce musluk kapatılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.