Ceza Davası Nedir ve Neden Açılır?

19.12.2022
Ceza Davası Nedir ve Neden Açılır?

Ceza davaları savcılığın hazırlamış olduğu bir iddianameye göre suçun işlendiğine dair şüpheci şahıslar hakkındaki yargı hakkının kullanılabilmesi amacıyla açılan davalardır. Ceza davaları kamu davası kapsamında değerlendirilir. Bunun için davanın kapsamı ne olursa olsun ceza davası olarak açılmışsa bu durumda kamu niteliğinde olmak zorundadır. Ceza davalarında özgürlük ve hakların mahrumiyeti gibi ciddi bir sınırlama söz konusu olacağından dolayı süreç ceza avukatı kontrolünde ilerlemelidir.

Ceza Davası Nasıl Açılır?

Bursa ceza avukatı davanın açılması için başvuruda bulunabileceği gibi aynı zamanda savunması içinde görev almaktadır. Şikayete bağlı olan suçlarda mağdur, müşteri ya da işlenen suçtan zarar gören taraftan şikayet olmadığı durumda savcılık soruşturmayı kendiliğinden yapar ve davanın açılmasını sağlar. Ceza davaları iddianame hazırlanarak yetkili ve görevli mahkemelere açılması gerekir. Ceza davaları çok geniş kapsamlı olmakla birlikte oldukça önemlidir. Suçun niteliğine göre ortaya çıkabilecek zararı önlemek adına Bursa ceza davası avukatı gerekli savunma işlemini yapacaktır.

Ne Kadar Sürede Ceza Davası Açılır?

Ceza davasında süre, yapılan soruşturma işlemlerinin mahiyetine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin davada tanık, sanık, şüpheli sayısı arttıkça davanın süresi de uzayacaktır. Diğer kurumlardan gelmesi gereken belge ve bilgilerin olması durumunda süreç daha farklı bir şekilde ilerleyebilir. Bu süreçte bir tutukluluk hali söz konusu olacaksa davanın olabildiğince erken görülerek sonuçlanması gerekir. Aksi takdirde suçu olmadığı halde özgürlüğünden mahrum kalma gibi bir durum ortaya çıkmış olacaktır.

Ceza Davalarında Arabuluculuk Mümkün müdür?

Ceza davalarında arabuluculuk gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tip davalarda arabuluculuk yerine uzlaştırma kurumu yolu uygulanır. Bu tip davalar kişinin çok daha üzerine çıkmış olduğundan bu davalarda suçu işleyen ya da suça uğrayan arasında bir anlaşma söz konusu olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.