Çavuşoğlu’ndan ‘Ukrayna’ açıklaması: Hazırlıklı olmak durumundayız

CNN Türk’ten Kkent aydın haberlerin Temeltaş’ın konuğu olan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu …

13.02.2022
Çavuşoğlu’ndan ‘Ukrayna’ açıklaması: Hazırlıklı olmak durumundayız

CNN Türk’ten Kkent aydın haberlerin Temeltaş’ın konuğu olan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu.Çavuşoğlu, Rusya’nın her an işgal edebileceğini Batılı medyaların daha evvel de söylediğini belirtti. “ABD kısa müddette geniş çaplı bi…

CNN Türk’ten Kkent aydın haberlerin Temeltaş’ın konuğu olan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Rusya’nın her an işgal edebileceğini Batılı medyaların daha evvel de söylediğini belirtti. “ABD kısa müddette geniş çaplı bir savaş muhtemelliğine dikkat çekiyor. Bizim konuştuğumuz Rusya ve Belarus kaynakları ise bunu reddediyor. Belarus üzerinden Ukrayna‘ya saldırılacağı hakkında Haberler çıktığını Belarus kaynakları reddediyor. Tansiyonu düşürücü çalışmalara odaklanmamız lazım. Rusya’nın NATO ile mektuplaşmaları oldu. Bir görüşmede, bir iki mektuplaşmada bu problemlerin tamamının çözülmesini beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu süreç devam ederken Rusya bu türlü bir işgale kalkışırsa yanlışsız olmaz” dedi.

‘RUSYA BU TÜRLÜ BİR İŞGALE KALKIŞIRSA GERÇEK OLMAZ’

Çavoşoğlu’nun açıklamalarından evvel çıkanlar şöyle:

“ABD kısa müddette geniş çaplı bir Savaş muhtemelliğine dikkat çekiyor. Bizim konuştuğumuz Rusya ve Belarus kaynakları ise bunu reddediyor. Belarus üzerinden Ukrayna’ya saldırılacağı hakkında Haberler çıktığını Belarus kaynakları reddediyor. Tansiyonu düşürücü çalışmalara odaklanmamız lazım. Rusya’nın NATO ile mektuplaşmaları oldu. Bir görüşmede, bir iki mektuplaşmada bu meselelerin tamamının çözülmesini beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu süreç devam ederken Rusya bu türlü bir işgale kalkışırsa hakikat olmaz.

‘PANİK HAVASINDA DEĞİLİZ’

Bu türlü bir durum yoksa Batılı ülkelerin Ukrayna’da panik havası yaratan açıklamaları dikkatli yapmaları gerekiyor. Muhtemel bir savaş, hücum çerçevesinde hangi adımları atmamız lazım, vatandaşlarımızın tahliyesi, Montrö Antlaşması’nın uygulanması, bunlar değerli. Bir panik havasında değiliz. Gereksinim olursa vatandaşlarımız için devlet olarak yapabileceğimiz yardımları konuşuyoruz. Bir tahliye durumu olursa bunu nasıl yapabileceğimizi de konuşuyoruz.

‘UKRAYNA’DA 25 BİN VATANDAŞIMIZ VAR’

Vatandaşlarımıza bugün bilhassa Ukrayna’nın doğu bölgesiyle ilgili bir ihtarda bulunduk. Vatandaşlarımıza davet merkezlerimiz ve Ukrayna’daki misyonlarımız tek tek takip ediyor. Vatandaşlarımızdan bizim davetlerimize dikkat etmelerini istiyoruz. Yaklaşık 25 bin vatandaşımız var şu an Ukrayna’da yaşayan. Hazırlıklı olmak durumundayız fakat panik havasında değiliz. Farklı istihbaratlar, bilgiler var, hali hazırda görülenin doğruluklarını takip ediyoruz. Dün tekrar ABD ile bilgilerin teyidi için bir görüşmemiz oldu.

‘TÜRKİYE’NİN KONUMU BAŞINDAN BERİ NET’

Rusya savaşı başlatan taraf olmayacaktır. Başka taraftan ABD ve birtakım Batılı ülkeler ‘yarın, 2-3 gün içinde işgal edecek’ diye bilgi yayıyorlar. Bizim kederimiz burada çatışmayı önlemek, biz Türkiye olarak çatışmanın, savaşın, sorunun bir tarafı değiliz. Lakin bir savaş, çatışma, hatta soğuk savaş, rastgele bir gerginliğin hepimize tesiri var. Ekonomiyi tesirler, güç güvenliği, Turizm, her bakımdan kıymetlidir. Bu bölgede savaş olmasın diyerek gerginliği azaltıcı istikamette eforlar sarf ediyoruz. Türkiye’nin durumu başından beri net. Önümüzdeki hafta çarşamba Lavrov ile görüşeceğiz, Kuleba ile görüşeceğiz, Belarus Dışişleri Bakanı ile bugün görüştük, temaslarımızı sürdüreceğiz.

‘İKİ TARAF KABUL EDERSE ARABULUCU OLURUZ’

Ukrayna’ya yaptığımız ziyaret kapsamında sayın Cumhurbaşkanımızın basın toplantısında da açıkladığı üzere, iki taraf da kabul ederse arabuluculuk yapmayı memnuniyetle kabul ederiz. Minsk üçlüsünün toplantısına mesken sahipliği yapmayı memnuniyetle kabul ederiz. Zelenskiy bizim aracılığımızla Putin ile bir ortaya gelmek istediğini söylüyoruz. Rusya’nın da buna olumlu yaklaşması gerekiyor.

Putin’in de kapıyı kapatmaması lazım. Olumlu ya da olumsuz bir karşılıkları yok. İkisini bir ortaya getirmenin yanında her iki ülkeye kanılarımızı, tavsiyelerimizi direkt iletiyoruz.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN UKRAYNA’DAKİ VATANDAŞLARA TAVSİYE

Kendilerine arkadaşlarımız telefonla tek tek ulaşmaya başladılar. Bizim duyurularımızı yakından takip etsinler, paylaştığımız numaraları yanlarında tutsunlar. Gereksinim halinde bu telefonlardan bize ulaşsınlar. En berbat senaryoya nazaran bir tahliye durumu olursa biz yönlendireceğiz.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.