Bloomberg’ten Merkez Bankası kararı öncesi kritik değerlendirme: Türk Lirası için ‘felaket’ öngörüsü

Türkiye, para siyasetindeki gibisi görülmemiş deneyini bir ay daha uzatmaya hazırlanıyor lakin Türk lirası konusundaki yaklaşımı da giderek daha …

26.05.2022
Bloomberg’ten Merkez Bankası kararı öncesi kritik değerlendirme: Türk Lirası için ‘felaket’ öngörüsü

Türkiye, para siyasetindeki gibisi görülmemiş deneyini bir ay daha uzatmaya hazırlanıyor lakin Türk lirası konusundaki yaklaşımı da giderek daha fazla sorgulanıyor. Gelişmekte olan piyasalarda bu yıl en makûs performansı sergileyen Türk Lirası, Merkez B…

Türkiye, para siyasetindeki gibisi görülmemiş deneyini bir ay daha uzatmaya hazırlanıyor lakin Türk lirası konusundaki yaklaşımı da giderek daha fazla sorgulanıyor. Gelişmekte olan piyasalarda bu yıl en makûs performansı sergileyen Türk Lirası, Merkez Bankası’nın Nisan ayındaki son toplantısından bu yana, evvelki üç ayın toplamından daha fazla bedel kaybetti. Tüm bunlar boyunca, karar merciileri bu yıl her toplantıda borçlanma maliyetlerini değiştirmeden bırakarak beklediler.

Enflasyondaki son derece negatif oranlar, emtia fiyatlarındaki global yükseliş ve milletlerarası rezervlerdeki düşüşün bununla bir arada ayrıyeten, bedel kaybının temel itici gücü. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın bugün de faizi tekrar yüzde 14’te tutacağı konusunda hemfikir.

Bloomberg’ten Berill Akman ve Barış Balcı’nın aktardığına nazaran; Merkez Bankası’nın siyasetleri sebebiyle lira için pek bir rahatlama görünmüyor. Lider Şahap Kavcıoğlu, “diğer merkez bankaları bu türlü yapıyor diye Türkiye’nin de faiz artırmaya muhtaçlığı olmadığının” sinyalini verdi.

REZERVLER NİYET LİRAYA DAYANAK DE AZALDI

Türkiye, daha yüksek oranlar yerine, art kapı müdahalelerine ve döviz garantili mevduat hesaplarına güvendi. Kavcioğlu, şu anda 20 yılın en yüksek düzeyi olan yaklaşık yüzdev70’lik tüketici fiyat artışının haziran ayı başlarında yavaşlamaya başlayabileceğini ve yıl sonunda enflasyonda düşüş yaşanacağını söyledi.

Lakin döviz garantili hesaplara girişler son haftalarda yavaşladı ve Merkez Bankası rezervleri keskin bir halde düştü, bu da onu lirayı desteklemek için küçük bir dayanakla bıraktı. Goldman Sachs Group Inc.’e nazaran, ticari borç verenler ve öbür merkez bankalarıyla yapılan takaslar hariç tutulduğunda, Türkiye’nin net dış varlıkları eksi 63,3 milyar dolara ulaştı.

‘DOLAR, KISA MÜDDETTE 19’U GÖREBİLİR’

Enflasyon yükseldikçe, halkın iktisadın idaresi konusundaki hoşnutsuzluğu artıyor.

Yatırımcılar için, Türkiye’nin NATO müttefikleriyle ortasındaki soğukluk, ülkenin varlıkları üzerindeki bir öteki zahmet. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra emtia fiyatları yükselirken, Türkiye’nin cari açığı daha da büyüyor ve döviz talebini daha da artırıyor.

Satışlar, 2021’in sonlarında bir dizi faiz indirimine katkıda bulunduğundan, lirayı şimdiye kadarki en zayıf düzeyine itti.

Londra’daki TD Securities Portföy Stratejisi Lideri Cristian Maggio’ya nazaran lira, dolar karşısında bu yıl şimdiye kadar yüzde 18’in üzerinde bedel kaybetti, dolar 16’yı geçti ve artık bu çeyreğin sonunda yahut kısa bir mühlet sonra 19’a ulaşma riskiyle de karşı karşıya.

Maggio, “Enflasyondan cari açığa ve çok olumsuz gerçek oranlara kadar Türkiye’nin makro finansal şartlarının dehşetli durumu, lira için felaketlerin gelmesine neden oluyor” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.