Bloomberg Economics: Fed’e karşı en kırılgan ikinci ülke Türkiye

Bloomberg Economics, Fed’e karşı ülkelerin kırılganlıklarının ortaya konulduğu bir çalışma hazırladı. Çalışmaya nazaran, Arjantin Fed’in faiz …

24.01.2022
Bloomberg Economics: Fed’e karşı en kırılgan ikinci ülke Türkiye

Bloomberg Economics, Fed’e karşı ülkelerin kırılganlıklarının ortaya konulduğu bir çalışma hazırladı. Çalışmaya nazaran, Arjantin Fed’in faiz artırımlarına karşı en kırılgan ülke pozisyonunda bulunurken Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Arjantin ve Türkiye’nin …

Bloomberg Economics, Fed’e karşı ülkelerin kırılganlıklarının ortaya konulduğu bir çalışma hazırladı. Çalışmaya nazaran, Arjantin Fed’in faiz artırımlarına karşı en kırılgan ülke pozisyonunda bulunurken Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Arjantin ve Türkiye’nin akabinde en fazla risk altında bulunan öbür ülkeler ise Güney Afrika, Kolombiya, Mısır ve Brezilya.

BloombergHT’de yer alan habere nazaran, Rusya ve Suudi Arabistan üzere güç ihracının iktisatta değerli bir yere sahip olduğu ülkeler ise en az kırılgan gelişen piyasa ülkeleri ortasında yer alıyor. Doların yükselmesi dolar cinsinden fiyatlanan emtiadan elde edilen gelirleri de artırarak bu ülkelerin doların kuvvetlenmesinden daha az etkilenmesi manasına geliyor.

Brezilya’nın halrehberaydin.comzırda ekonomik resesyona sürüklendiğini ve buna ek olarak mali ve siyasi tansiyonun de arttığını belirten Bloomberg Economics, Türkiye’de gerçek kesimin Döviz cinsinden borcunun yüksek düzeylerde olduğunu belirterek ülkenin Brezilya’dan daha da telaş verici bir durumda olduğunu vurguladı.

FED FAİZİ ARTIRACAK MI?

Milyarder yatırımcı Bill Ackman’ın akabinde Singapur’daki PineBridge Investments Portföy Yöneticisi Omar Slim de Fed’in enflasyonla uğraş konusunda getiri eğrisinin gerisinde kaldığını ve Mart ayında faizi 50 baz puan artırması gerekebileceğini belirtti.

Slim “Fed’in uzun vakittir devam eden enflasyonun süreksiz olduğu söylemi kredibilitelerini azalttı, eğrinin gerisinde kaldıkları için Mart’ta 50 baz puanlık faiz artışı masada” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg’in opsiyon fiyatlamalarını kullanarak yaptığı hesaplamaya nazaran, Mart ayında Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırımının gerçekleşme ihtimalinin yüzde 100 üzerinde olması iştirakçilerin bir kısmının da 50 baz puanlık artırımı fiyatlamaya başladığını gösteriyor. Bu da piyasaların Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle baktığına ve 50 baz puanlık bir artırımında gelebileceğine işaret ediyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.