Black Friday’da ihtiyaçların yarısı alınıyor

ALİ YILDIRIMBirçok alışverişi tutkunu Black Friday’in gelmesini bekliyor. Birinci olarak ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlayan Black …

21.11.2021
Black Friday’da ihtiyaçların yarısı alınıyor

ALİ YILDIRIMBirçok alışverişi tutkunu Black Friday’in gelmesini bekliyor. Birinci olarak ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlayan Black Friday indirimleri son yıllarda Türkiye’de de gerçekleştiriliyor. Pandemiyle değişen alışveriş alışkanlıklar online o…

ALİ YILDIRIM

Birçok alışverişi tutkunu Black Friday’in gelmesini bekliyor. Birinci olarak ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlayan Black Friday indirimleri son yıllarda Türkiye’de de gerçekleştiriliyor. Pandemiyle değişen alışveriş alışkanlıklar online oldu.

Birçok tüketici artık hiç dışarı çıkmadan bütün muhtaçlıklarını online olarak almaya başladı. Balck Friday için yapılan alışverişlerin değerli ölçüde kısmı yeniden internet üzerinden online olarak yapılıyor. Online anket şirketi havucum.com Black Friday için yaptığı araştırmada iştirakçilerin yüzde 77’sinin bu periyodu beklediğini açıkladı. Ankete katılanların yüzde 77’si Black Friday devrinde alışveriş yaptığını belirtiyor.

Alışveriş yapmadığını belirten yüzden 23’lük dilimde yer alan bireylere nedeni sorulduğunda bir kısım ekonomik sebeplerden ötürü alışveriş yapmadığını söz ederken öbür bir kısım da indirim periyodunun aslında bir aldatmaca olduğunu düşündüklerini belirtti. Alışveriş için en çok tercih edilen yerler yüzde 50 ile e-ticaret siteleri oldu. Bunu takiben iştirakçilerin yüzde 9’u fiziki mağazalardan, yüzde 41’i ise hem e-ticaret siteleri hem de mağazalardan alışveriş yaptığını belirtti.

Alışveriş yapanlara ne kadarlık eser satın alındığı sorulduğunda ise yüzde 54’ü gereksinimi kadar alışveriş yaptığını, yüzde 28’i indirim devrinde ortalama 3-5 modül satın aldığını ve yüzde 18’i indirimden ötürü gereksinim dışı eserler aldığını belirtti. Öte yandan ödemelerin yüzde 83’ünde kredi kartı, yüzde 9’u nakit ve yüzde 8’i debit kart yani banka kartı tercih edildi. Alışveriş yapanların yüzde 68’i indirim devrinde ortalama 200 TL ve üzeri bir harcama yaptığını belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.