Binali Yıldırım’dan tuhaf enflasyon yorumu: Bizde 2 kat artmış

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Erzincan Vilayet Başkanlığı tarafından Bakırevi Konferans Salonu’nda düzenlenen …

21.11.2021
Binali Yıldırım’dan tuhaf enflasyon yorumu: Bizde 2 kat artmış

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Erzincan Vilayet Başkanlığı tarafından Bakırevi Konferans Salonu’nda düzenlenen Genişletilmiş Vilayet Müşavere Meclisi toplantısına katıldı. Toplantı, AK Parti Erzincan Vilayet Lideri Mehmet Cavit Şireci, milletvekil…

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Erzincan Vilayet Başkanlığı tarafından Bakırevi Konferans Salonu’nda düzenlenen Genişletilmiş Vilayet Müracaat Meclisi toplantısına katıldı. Toplantı, AK Parti Erzincan Vilayet Lideri Mehmet Cavit Şireci, milletvekilleri Burhan Çakır ve Süleyman Karaman ile eski Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’ın konuşmalarıyla başladı.

ESPİRİLERİYLE GÜLDÜRDÜ

Açılış konuşmalarında kürsüye çıkan AK Parti Erzincan milletvekili Burhan Çakır, Binali Yıldırım’ın siyah saçlı ve ak saçlı fotoğraflarını göstererek, “Başbakanımız millete yaptığı hizmetlerle saçları (ak) bu türlü oldu. Biz sizinle gurur duyuyoruz.” dedi.

Milletvekili Çakır’ın konuşmasına salonu dolduran kalabalıkta “Ak gençlik burada aksakalın yanında” sloganıyla tezahüratta bulundu.
Daha sonra kürsüye çıkan AK Parti Erzincan milletvekili Süleyman Karaman ise saç esprisini sürdürerek, “Vallahi bende diyorum ki saç olsun da ister siyah ister beyaz olsun” dedi.

Karaman’ın esprisi salonda uzun mühlet gülümsemelere neden oldu.

Açılış konuşmalarının akabinde sonra AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise kürsüde saç esprisiyle hitabetine başlayarak, “Herhâlde Burhan Çakır bir daha ki fotoğrafta aksakalı da gösterecek. O denli anlaşılıyor. İletisi verdi. Süleyman sende üzülme kardeşim. İşini görecekse (saçını göstererek) yarısını sana vereyim.” dedi. Yıldırım’ın çokça gülümsediği anlar salondakilerin alkışlarıyla dayanak buldu.

‘ENFLASYON ABD’DE 7 BİZDE 2 KAT ARTMIŞ’

“Amerika, Avrupa denen ülkeler enflasyon diye bir şey bilmiyor. Bugün Amerika’da sıfırdan yüzde 7’e çıkmış enflasyon”
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, daha sonra konuşmasını ülke gündemine ait mevzularla sürdürdü.

Pandeminin getirdiği belirsizliğin bütün dünyayı kasıp kavurduğunu kaydeden Yıldırım, “Bunu yaşadığımız hayat pahalılığı, iktisattaki dalgalanmalara bir mazeret olarak söylemiyorum. Bu bir gerçek, bu bir durum tespiti. Amerika, Avrupa denen ülkeler bunlar enflasyon diye bir şey bilmiyordu.

Bugün Amerika’da sıfırdan yüzde 7’e çıkmış enflasyon. Bu ne demektir 7 kat artış. Bizde 10’lardan 20’e çıkmış iki kat artmış. Uygun mi değil. Şunu söylemek istiyorum. Meçhullüğü yönetemezsiniz. Hiçbir ülke meçhullüğü yönetemez. Kriz yönetilir belirsizlik yönetilemez.

Hepimizin umudu bu belanın bir an evvel defolmasıdır. Bütün insanlığın başından defolmasıdır. Bunun için bilim adamları herkes gece gündüz çalışıyor. Biz sıhhat sistemimizi eyvallah seferber ettik. Bundan en az hasarla çıkmak için elimizden gelen bütün uğraşı gösteriyoruz.” dedi.

“MATEMATİK ÖNEMLİ ŞEYDİR”

Binali Yıldırım’ın tuhaf enflasyon artışı açıklamasına iktisat uzmanı İbrahim Turhan, ‘Matematik önemli bir şeydir’ kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Turhan, “İçerikten bağımsız olarak söylüyorum. Sıfırdan 0,07’ye çıkan bir sayısal büyüklüğün artış oranı kaçtır?.. Cevaplarınızı beklerken bunun 7 kat artış olmadığını katiyetle söyleyebiliriz. Matematik önemli şeydir.” tabirlerini kullandı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.