BIDEN Türkiye’yi Suçladı!

12.10.2023
BIDEN Türkiye’yi Suçladı!

IŞİD terör örgütüne karşı mücadele nedeniyle PKK/YPG’yi açıkça destekleyen, teröristlere silah tedarik eden ve ortak tatbikatlar yapan ABD, Türkiye’ye suçlamalarda bulunuyor.

ABD Başkanı Biden tarafından Beyaz Saray‘ın resmi web sitesinde yayımlanan bir açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği terör örgütlerine yönelik operasyonların, IŞİD’in yenilgiye uğratılma kampanyasını tehlikeye attığı ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı daha da zayıflattığı iddia ediliyor.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

  • “14 Ekim 2019 tarihinde, Başkan, Suriye’deki durumun ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağandışı ve olağanüstü bir tehdit oluşturduğunu ilan ederek Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (50 U.S.C. 1701 et seq.) uyarınca ulusal acil bir durum ilan etti.
  • Suriye‘deki durum, özellikle Türkiye Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyonları, IŞİD’in yenilgiye uğratılma kampanyasını tehlikeye atmış, sivilleri tehdit etmiş ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı daha da zayıflattığı için ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağandışı ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.
  • Bu nedenle, 14 Ekim 2019 tarihli ve 13894 sayılı İcra Emri kapsamında ilan edilen ulusal acil durumun 14 Ekim 2023 tarihinden sonra da devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle, Ulusal Acil Durumlar Yasası’nın 202(d) maddesi (50 U.S.C. 1622(d)) uyarınca, Suriye’deki durumla ilgili olarak 13894 sayılı İcra Emri’nde ilan edilen ulusal acil durumu bir yıl süreyle uzatıyorum. Bu bildirim Federal Sicil’de yayımlanacak ve Kongre’ye iletilmek üzere tasarlanacaktır.”

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK terör örgütünün Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na düzenlediği 1 Ekim saldırısının ardından Suriye’de terör örgütüne operasyon düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava saldırılarında birçok terörist etkisiz hale getirilirken, teröristlerin kullandığı karargahlar ve depolar da imha edildi. Ayrıca, ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağının, Suriye’deki Amerikan birliklerinin yakınında görev yapan bir Türk insansız hava aracını düşürdüğü de gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye yönelik politikalarına tepki gösterdi ve ABD’nin Suriye’de varlığını sorguladı.

YORUMLAR

  1. Güner türkyılmaz dedi ki:

    BAYDIN COK YAŞLI OLMASINA BAKARAK GENDE İYİ