Biden, Fed başkanlığı için Powell’ı aday gösterdi

ABD Lideri Biden, Fed başkanlığı için Jerome Powell’ı ve Fed Lider Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdiğini açıkladı. Piyasaların …

23.11.2021
Biden, Fed başkanlığı için Powell’ı aday gösterdi

ABD Lideri Biden, Fed başkanlığı için Jerome Powell’ı ve Fed Lider Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdiğini açıkladı.

Piyasaların beklediği Fed kararı geldi.

Biden, Fed başkanlığına aday olarak Powell’ı, Lider Yardımcılığına ise Brainard’ı aday gösterdi.

Önümüzdeki günlerde Fed İdare Şurası için öteki adayları belirleyeceğini açıklayan Biden, “karakterli, dürüstlük, sağlam muhakeme yeteneği olan insanlara muhtaçlık duyduklarını söyledi.

Biden yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“İstikrarlı ve bağımsız bir liderlik için Powell’ı seçtim. Lider Powell ve Dr. Brainard’ın düşük enflasyon, fiyat istikrarı ve tam istihdam gayesine odaklanarak ekonomimizin hiç olmadığı kadar güçlü olması için çalışacağına inancım tam” sözlerini kullandı. Biden ayrıyeten iklim değişikliğinin iktisat için risk oluşturduğunu ve bu bahiste da acil aksiyon alınması gerektiğini belirtti.

Bu karar, ABD iktisadını pandeminin olumsuz tesirlerinden kurtarmak için çaba eden Lider Powell için bir ödül niteliğinde. Pandemi periyodundaki teşvikleriyle iktisattaki toparlanmaya yardımcı olan Powell yeni periyodunda ekonomiyi artan tüketici fiyatlarının olumsuz tesirlerinden korumakla görevlendirilecek.

Powell’ın birinci devir başkanlığa atanması, Senato’da 13’e karşı 84 oyla kabul edilmişti.

Başkanlık için adaylar ortasında olan Brainard ise Richard Clarida’nın yerine Lider Yardımcılığına getirilecek. 59 yaşındaki Brainard 2014 yılında eski ABD Lideri Barack Obama tarafından İdare Şurasına atanmıştı. Harvard mezunu olan Brainard Beyaz Saray’da Bill Clinton periyodunda iktisat danışmanı olarak vazife yapmıştı.

Karar, piyasalarda da yankı buldu

Hazine Bakanı Janet Yellen ve Demokratlar Powell’ın ikinci defa Başkanlığını desteklemiş, Elizabeth Warren üzere isimler bankacılık bölümünün daha sıkı denetlenmesi ve iklim değişikliğiyle çaba emeliyle 68 yaşındaki Powell’ın aleyhine lobi yapmıştı.

Biden’ın bu kararının, ultra gevşek para siyasetini başlatan Fed’de devamlılık açısından yatırımcıların da onayını alması bekleniyor.

Biden’ın Fed kararının netleşmesi piyasalarda da yankı buldu. Bloomberg dolar endeksi Eylül 2020’den bu yana en yüksek düzeye çıktı. ABD 2 yıllık ve 5 yıllık tahvil getirileri de 2021 tepesini gördü.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.