Fed’in başkan yardımcılığına aday gösterilen Brainard kimdir?

ABD Lideri Joe Biden, Fed Lider Yardımcılığı için Lael Brainard’ı aday gösterdi. Pekala Brainard’ın Fed Lider Yardımcısı olması durumunda, para …

23.11.2021
Fed’in başkan yardımcılığına aday gösterilen Brainard kimdir?

ABD Lideri Joe Biden, Fed Lider Yardımcılığı için Lael Brainard’ı aday gösterdi. Pekala Brainard’ın Fed Lider Yardımcısı olması durumunda, para siyasetinde bir dönüşüm olacak mı? Brainard nasıl bir profil çiziyor?

Biden, ikinci kere dört yıllık devir için Fed başkanlığına şu anki Fed Lideri Jerome Powell’ı, Lider Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdi.

59 yaşındaki Brainard 2014 yılında eski ABD Lideri Barack Obama tarafından İdare Heyetine atanmıştı. Harvard Üniversitesi mezunu olan Brainard, Beyaz Saray’da Bill Clinton devrinde iktisat danışmanı olarak misyon yapmıştı.

Pekala, Brainard’ın Fed Lider Yardımcısı olması durumunda nasıl bir para siyaseti görünümü kelam gelimi edilen olacak?

Fed’in güvercinlerinden

Brainard’ın konuşmaları, bahis siyaset faizinin yükseltilmesinin aciliyetine geldiğinde, kendisinin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) en güvercin üyelerinden biri olduğunu işaret ediyor.

Powell ve başka birtakım Fed guvernörleri, işgücü piyasasının pandemi öncesi iştirak oranına ulaşabilme gücü hakkında kuşkularını daha yüksek sesle lisana getirmeye başlarken, bu durum üyelerin erken bir faiz artırımına gidebileceğini gösteriyor. Lakin şimdi bu görüşte olmayan Brainard, pandemi öncesi işgücü piyasasına dönüşün mümkün olduğu yolundaki fikrini koruyor.

Finansal hürleştirme konusunda itirazları var

Brainard, Lider Yardımcısı olarak seçilmesi durumunda, Powell’ın daha tereddütlü yaklaştığı iki alan olan iklim değişikliği ve dijital para hususlarında, Fed’in rolünü artırma istikametinde daha tesirli olabilir. Brainard ayrıyeten, finansal hürleştirme değişiklikleri konusuna da birkaç kere itirazda bulunmuştu.

Enflasyonun süreksiz olduğunu düşünüyor

Guvernör Brainard, enflasyonun süreksiz olduğu görüşünü savunurken, istihdamın pandemi öncesi düzeylere ya da bu düzeylerin üzerine ulaşabileceği görüşünde çok kararlı. Öbür taraftan, Fed Lideri Powell, son FOMC basın toplantısında işgücü piyasasından kimi çıkışların daimi olabileceği imasında bulundu.

Brainard, bilhassa küçük çocuklu anneler için olmak üzere, Kovid kaynaklı zorlukların, işgücüne iştirakteki toparlanmanın yavaş olmasının temel nedeni olduğunu düşünüyor. Brainard’ın enflasyona ait görüşleri, Powell’ın arz ve talep üzerinde Kovid-19 ile alakalı tesirler konusundaki kanıları ile çok yakın.

Brainard ayrıyeten, yapısal faktörlerin enflasyonu Kovid-19 ile bağlı zorluklar ortadan kalktığında tekrar düşüreceği görüşünü de savunuyor. Bu görüşlerinden ötürü, Bloomberg Economics Brainard’ı FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri olarak kıymetlendiriyor.

Mali takviyelerin vaktinden evvel çekilmemesi gerektiğini düşünüyor

Brainard, üst seviye ekonomik siyaset yapan olarak misyon yaptığı 11 yıllık (2010-2013 ortası Hazine Bakanlığı milletlerarası işlerden sorumlu müsteşar ve 2014 yılından bu yana Fed guvernörü) mühlet boyunca, mali dayanakların vaktinden evvel çekilmesi üzere siyaset yanlışlarının Avrupa ekonomilerinde borç dinamiklerini nasıl istikrarsız hale getirebileceği konusunu birinci ağızdan söyleyenlerden biri oldu.

Brainard, 2013 yılında, Hazine Bakanlığı’nın en doruktaki milletlerarası finans diplomatı olarak, Fed’in nakdî sıkılaştırmaya ait irtibatının gelişen piyasa ekonomilerine ne kadar ziyan verdiğini gördü. Bu durum onu, mevcut sıkılaştırma konjonktüründe, başka bir varlık alımlarının azaltılmasından kaynaklanan öfkeye (taper tantrum) karşı daha hassas olmaya yöneltebilir.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.