Dolar/TL’de yeni zirve: 11.50

ABD Merkez Bankası (Fed) cephesinde başkanlığa aday gösterilen isimlerin açıklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur ve faiz hakkında yaptığı …

23.11.2021
Dolar/TL’de yeni zirve: 11.50

ABD Merkez Bankası (Fed) cephesinde başkanlığa aday gösterilen isimlerin açıklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur ve faiz hakkında yaptığı konuşmanın tesiriyle, Dolar/TL kuru saat 19:25’de 11,50’yi aşarak rekor tazeledi.Erdoğan: Kur ve faiz oyununu gör…

ABD Merkez Bankası (Fed) cephesinde başkanlığa aday gösterilen isimlerin açıklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur ve faiz hakkında yaptığı konuşmanın tesiriyle, Dolar/TL kuru saat 19:25’de 11,50’yi aşarak rekor tazeledi.

Erdoğan: Kur ve faiz oyununu görüyoruz
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarına bilgilendirme yapan Erdoğan’ın açıklamaları sırasında dolar/TL 11,50’yi aşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Kur ve faiz oyununu görüyoruz. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her gayretten alnımızın akıyla çıktık. Allah’ın yardımı ve milletimizin takviyesiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız.” dedi

Erdoğan, faizin sebep, enflasyonun ise sonuç olduğunu vurguladığı konuşmasında, yastık altında “ciddi” bir Döviz varlığının olduğunu belitti.

Erdoğan, kur ve faiz artışına ait yaptığı değerlendirmede şu tabirleri kullandı:

“Dünyanın içinden geçtiği kritik devrin önümüze açtığı fırsatları kıymetlendirmekte kararlıyız. Ülkemizi evvelden yaptıkları üzere denklemin dışına itmek isteyenlerin kur, faiz, fiyat artışları üzerinden oynadıkları oyunu görüyor, kendi oyun planımızla devam etme irademizi ortaya koyuyoruz. Biz tıpkı oyunu vesayetle gayrette gördük, terör örgütleri ile çabamızda gördük, karşı adımımızı attık başardık. Darbe oyununda tıpkı oyunu gördük, milletimizle direndik başardık.”

Biden, Fed başkanlığı için Powell’ı işaret etti
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın ikinci sefer dört yıllık devir için Fed başkanlığına şu anki Fed Lideri Jerome Powell’ı, Lider Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday göstereceği belirtildi.

Biden’ın Fed başkanlığına tekrar Powell’ı aday göstermesinin arkasında Bloomberg dolar endeksi Eylül 2020’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Biden, karara ait açıklamasında “İstikrarlı ve bağımsız bir liderlik için Powell’ı seçtim. Lider Powell ve Dr. Brainard’ın düşük enflasyon, fiyat istikrarı ve tam istihdam gayesine odaklanarak ekonomimizin hiç olmadığı kadar güçlü olması için çalışacağına inancım tam” tabirlerini kullandı. Biden ayrıyeten, iklim değişikliğinin iktisat için risk oluşturduğunu ve bu hususta da acil aksiyon alınması gerektiğini belirtti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.