Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin zarar etme ihtimalini görmüyorum

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis’e hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre, mazot ve başka …

12.12.2021
Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin zarar etme ihtimalini görmüyorum

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis’e hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre, mazot ve başka maliyetlerin yüksek olmasının çiftçinin malını ziyan etmeden satmasına neden olacağını savundu.2021 yılında iklim…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis’e hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre, mazot ve başka maliyetlerin yüksek olmasının çiftçinin malını ziyan etmeden satmasına neden olacağını savundu.

2021 yılında iklim değişikliğinin en çok tarım, orman ve su alanlarını etkilediğini, yaşanan kuraklıkla ilgili de elden geldiğince çiftçinin desteklendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “651 bin çiftçimiz için bir önlem paketi hazırladık, bu da 2,6 milyar lira. Bu 2,6 milyar lirayı da aralığın ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz” dedi.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Ulu’nun haberine nazaran; Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde çok yeterli bir müdahale alım siyasetiyle çiftçiyi mutlu ettiklerini, alın teri ve emeğe sahip çıktıklarını söyleyen Bekir Pakdemirli’ye CHP sıralarından itiraz geldi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Millet malını döküyor, malını” karşılığını verdi.

‘BU SAYILARI DA TÜİK2TEN Mİ ALDINIZ?’

Seçilmiş eserlerde fiyat durumuna ait bilgi veren Pakdemirli, “Bu hasat periyodu için buğdayı 1,71’e çiftçimiz mal etti, ortalama 2,5 liradan sattı. Arpayı 1,85’e mal etti, 2,36’dan sattı. Mısırı 1,48’den mal etti, ortalama 2,60’dan sattı” sözlerini kullandı.

Bakan Pakdemirli’nin bu kelamlarına karşılık “Bu sayıları da TÜİK’ten mi aldınız” diye soran DÜZGÜN Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu’na karşılık veren Pakdemirli, “Bu devletin kurumları herkese lazım arkadaşlar. Gelemezsiniz iktidara fakat yarın bir gün iktidara gelirseniz TÜİK de lazım, orman da lazım, öbürleri de lazım” formunda konuştu.

‘ÇİFTÇİMİZİN ZİYAN ETME İHTİMALİNİ GÖRMÜYORUM’

Bakan Pakdemirli, konuşmasında, “Önümüzdeki birkaç senede çiftçimizin bir ziyan etme ihtimalini görmüyorum” dedi ve ekledi:

“Çiftçi için geleceğe yönelik risklerden bir tanesi emtia fiyatlarının geriye hakikat gelmesidir lakin 2022 hasat periyodu için bu gözükmüyor zira her hâlükârda gübre, mazot ve öteki maliyetler dünyada da arttığı için maliyetler yüksek oluşacak ve bu yüksek maliyetlerle üreten çiftçimiz malını ziyan etmeden satıyor olacak. 2002’de çiftçimiz tefecinin elindeydi arkadaşlar, tefecinin elindeydi. Biz onları tefeciden kurtardık ve 2017’de bakın, gayrisafi yurt içi hasıla ziraî 189, geçen yıl 337, ne kadar artmış? Yüzde 78 hasıla artmış. 2017’de ziraî krediler ne kadar? 97 milyar. Pekala, 2020’de ne kadar? 141 milyar. Ne kadar artmış? 45,4; bunun manası şu: Çiftçimiz artık para kazanmaya başlamış ve verimli bir formda ödemelerini yapıyor, borçluluğunu azaltıyor. Toplam kredilerin gayrisafi yurt içi hasılaya oranı 2017’de yüzde 51’den 2020 prestijiyle yüzde 42’ye gerilemiş yani anlatıldığı üzere, sizin çizdiğiniz üzere bir fotoğraf burada yok.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.