Marketlerde ‘gizli’ stokçuluk: Bazı ürünlere sınırlama geldi

Türk Lirası’nın dolar karşısında süratle bedel kaybetmesinden sonra Türkiye’de ekonomik kriz alarmı çalmaya başladı. Giysiden besine varana kadar …

12.12.2021
Marketlerde ‘gizli’ stokçuluk: Bazı ürünlere sınırlama geldi

Türk Lirası’nın dolar karşısında süratle bedel kaybetmesinden sonra Türkiye’de ekonomik kriz alarmı çalmaya başladı. Giysiden besine varana kadar tüm kalemlere gelen artırımlar vatandaşı derinden etkilemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “s…

Türk Lirası’nın dolar karşısında süratle paha kaybetmesinden sonra Türkiye’de ekonomik kriz alarmı çalmaya başladı. Giysiden besine varana kadar tüm kalemlere gelen artırımlar vatandaşı derinden etkilemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “stokçuluk yapanın tepesindeyiz” açıklamasına karşın stokçuluğun önü engellenemiyor. İktisattaki öngörüsüzlüğü fırsat bilen kimi zincir market sahipleri artık de yağ, süt, un, şeker üzere eserlerin satışlarını sonlandırıldı.

“YAĞ VE SİGARADA SONLANDIRMA VAR”

İstanbul’da birtakım zincir marketlerde fiyatı süratle yükselen eserleri müşterilere sonlu sayıda satmaya başladı. Farklı semtlerde bulunan marketlerde süt 2 paketten fazla satılmıyor. Fatih’teki bir marketin çalışanı hususla ilgili olarak, “Yağ ve sigarada sonlandırma var” diye konuştu. Kimi zincir marketlerde ise fiyatı süratle yükselen eserleri müşterilere hudutlu sayıda satmaya başladı. Marketler, temel besin eserleri başta olmak üzere yağ, süt, un, şeker ve sigarada satışları sonlandırdı.

“SÜTTE 2 DEN FAZLA SATIŞ YAPILMIYOR”

İstanbul’da farklı semtlerde bulunan marketleri dolaşan rehberaydin.com muhabirinin, “Sütlerde sonlandırma var mı?” sorusu üzerine Şişli’de bulunan bir market çalışanı, “Sütlerde 2’den fazla satış yapamıyoruz. Şu an yalnızca 2 süt alabilirsiniz. Yağ, şeker, süt üzere belirli eserlerde yasak var. Yasak olmasının sebebi şu an olan durumlar. Bu kararı bizim market idaremiz verdi” dedi.

Tekrar tıpkı markette kasada bulunan bir öbür market çalışanı ise “Şu an en fazla 2 süt satın alabilirsiniz. Daha fazlasını kasadan geçemem. Sütler farklı markalardan olsa da 2’den fazla süt alamazsınız. Bu seferlik elinizde 3 sütü geçelim, lakin bir daha geçemem yasak var” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİ STOK OLARAK BEKLETİYORUZ”

2 adet 5 kilograklık sıvı yağ almanın yasak olduğunu söyleyen Fatih’te bulunan bir market çalışanı ise, “Yağ ve sigarada sonlandırma var. Gerçi bugün prestijiyle sigaraya artırım geldi, sonlandırma kalktı. Mesela 5 kilogramlık yağdan 2 tane alamıyorsunuz. Maksat her müşteriye eser satmak ve öbür müşterilere yok dememek” tabirlerini kullandı.

Mecidiyeköy’de bulunan öteki bir market çalışanı ise, “Biz de en fazla 5 süt alabiliyorsunuz. Nedeni ise eserleri stok olarak bekletiyoruz. Şu an bizim markette yağ, şeker, süt ve sigarada sonlandırma var. Yöneticilerime ‘neden bu türlü bir şey var’ diye sorduğumda yalnızca yasak diyorlar” diye konuştu.

“MARKET SAHİPLERİ ELİNDEKİ ESERLERİ DÜŞÜK FİYATTAN SATMAK İSTEMİYOR”

Tüketiciyi Müdafaa Derneği (TÜKONDER) Mali İşler Kurul Lideri Murat Bal, “Marketlerde şu anda birtakım eserlerde market idarelerinden kaynaklı kahırlar var. Kimi marketler kendi stoklarında bulunan eseri eritmemek ve daha sonra yüksek fiyatlara satabilmek için stok kısıtlamasına gidiyor. Bu satış kısıtlaması sayıyla oluyor. Bu sonlandırma temel besin eserleri olan yağ, şeker, un ve sütte daha çok kelam gelimi edilen. Markette gittiğinizde 2 adetten fazla süt alamıyorsunuz. Bu durum büsbütün market idarelerinin çalışanlarına verdiği talimatlar doğrultusunda oluyor. Market sahipleri elindeki eserleri düşük fiyattan satmak istemiyor, zira artırım geleceğini düşünüyor. Bu durumu geçen günlerde sigarada yaşadık. Sigarada sonlandırma uygulanıyordu, lakin artırım geldikten sonra satışlarda rastgele bir kısıtlandırma olmadı” diye konuştu.

“MARKETLER SAKLI STOKÇULUK YAPIYOR”

Bal, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Marketçilerin bu yaptığı açık stokçuluk olmasa da kapalı stokçuluk. Açık stokçulukta mallar depolara yığılır, fiyatların artması beklenir o denli satılırdı. Şimdiyse depolarda olan mallar artırım gelene kadar raflarda hudutlu sayıda satılıyor. Buna da bilinmeyen stokçuluk diyoruz. Yaklaşık bir haftadır epey şikayet alıyoruz. Vatandaşların bu mevzuda kanunen yapabilecekleri çok şey var. Marketlerde sonlandırmayla karşılaştıkları vakit bu durumu kolluk kuvvetlerine bildirebilirler”

“Ayrıca vatandaşlar Ticaret Bakanlığı’nın Haksız Fiyat Bildirim uygulamasına şikayetlerini bildirebilirler. Bir de Gelir Yönetimi Başkanlığı’da bir uygulama başlattı vatandaşlar oraya da şikayetlerini iletebilir. Bilhassa Gelir Yönetimi Başkanlığı’na çok iş düştüğünü düşünüyorum. Zira Gelir Yönetimi Başkanlığı bu firmaların alış faturalarıyla stoklarını anlık denetleyebilir”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.