Bakan Nebati’den ”Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güzel Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye …

09.08.2022
Bakan Nebati’den ”Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güzel Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye, IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ argümanlarına karşılık verdi. Nebati, toplumsal medyadan açıklama yaparak “IMF ile b…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güzel Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye, IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ argümanlarına karşılık verdi. Nebati, toplumsal medyadan açıklama yaparak “IMF ile bu mevzuda bir muahede imzalanmamış ya da program münasebetine girilmemiştir” dedi.

Nebati’nin açıklamaları şu halde:

“Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını tez etmişsiniz. Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin isminize üzücü.

Ben size durumu anlatayım; Milletlerarası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek maksadıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, diğer bir sözle şartsız rezerv takviyesi sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları meblağında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu hususta bir muahede imzalanmamış ya da program alakasına girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ait açıklamalar gerçek dışıdır.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.