BAKAN DÖNMEZ: ISPARTA’DA HAYATI NORMALE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

GÜÇ ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’da 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ünün güçlü durumda olduğunu, kalan 20 bin aboneye …

06.02.2022
BAKAN DÖNMEZ: ISPARTA’DA HAYATI NORMALE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

GÜÇ ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’da 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ünün güçlü durumda olduğunu, kalan 20 bin aboneye elektrik verilmesiyle ilgili grupların canla başla çalıştığını belirterek, “En kısa müddette bu afetin tesirlerini azaltacağız ve Isparta’da hayatı…

ISPARTA (rehberaydin.com) – GÜÇ ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’da 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ünün güçlü durumda olduğunu, kalan 20 bin aboneye elektrik verilmesiyle ilgili grupların canla başla çalıştığını belirterek, “En kısa müddette bu afetin tesirlerini azaltacağız ve Isparta’da hayatı olağana dönüştüreceğiz” dedi.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği, elektrik kesintilerinin yaşandığı Isparta’da valilik bünyesinde 112 Davet Merkezi’nde kurulan kriz merkezinde toplantı yaptı. Bakan Dönmez, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Vali Ömer Seymenoğlu ile kurum amirlerinden bilgi aldı.

‘ULAŞIM YOLLARININ TAMAMI AÇIK’

Bakan Dönmez, 3 Şubat Perşembe günü Isparta’da birdenbire başlayan ağır kar yağışı ve beraberindeki soğuk hava dalgası nedeniyle gün uzunluğu süren kar yağışında kent genelinde olumsuz birtakım hadiseler yaşandığından bahsetti. Özel Yönetim grupları başta olmak üzere, belediye, AFAD takımları, güç dağıtım şirketi yetkililerinin afetten etkilenen bölgelere müdahale ettiğini lisana getiren Bakan Dönmez, kentte köyler dahil olmak üzere ulaşım yollarının tamamının açık durumda olduğunu ve sıhhat kurumlarının hizmete devam ettiğini söyledi.

’20 BİN ABONEMİZE ELEKTRİK VERİLMESİYLE İLGİLİ TAKIMLARIMIZ CANLA BAŞLA ÇALIŞMAKTADIR’

Ağır kar ve tipi nedeniyle güç altyapısında önemli hasar olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Isparta’yı besleyen 3 tane indirici trafo merkezi var. Bu trafo merkezlerinde arıza oluştu. Buna bağlı vilayet genelinde güç ve elektrik kesintisi yaşandı. Takımlarımızın ağır çalışmasıyla birinci gün kesintilerde kıymetli azalma yaşandı. Vilayet merkezimiz dahil olmak üzere 8 ilçe merkezi, 188 köyde, 113 bin 236 abone güçsüz kaldı. Birinci gün sonunda bu sayı 35 bin 538’e geriledi. Şu an prestijiyle vilayet genelinde 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ü güçlü durumda. Kalan 20 bin abonemize elektrik verilmesiyle ilgili gruplarımız canla başla çalışmaktadır” diye konuştu.

TAKIM DESTEĞİ

Çalışmaların iklim ve kar nedeniyle kimi zorluklar olsa da destek işçi ve araçla sürdüğünü anlatan Bakan Dönmez, işçi sayısını 5-6 kat artırarak, 280’e çıkardıklarını lisana getirdi. Grupların 63 sepetli araç, 37 arazi aracı, 11 kabinli araç, 3 vinç ve 19 jenaratörle kesintilere müdahale ettiğinden bahseden Bakan Dönmez, TEDAŞ uyumunda komşu bölgelerden Aydın, Meram, Boğaziçi, Çamlıbel, Başşehir ve Osmangazi elektrik dağıtım bölgelerinden dayanak hedefli işçi ve araç desteği geldiğini belirtti.

‘HAYATI OLAĞANA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’

Isparta’da devletin milletin yanında olduğunu ve gerekli müdahalelerin yapıldığına dikkati çeken Bakan Dönmez, “Hayatı olağana dönüştürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Gün içerisinde, bilhassa kent merkezinde güçsüz bir tek abone kalmayıncaya kadar çalışacağız. Tüm planlamalarımızı yaptık. Isparta’ya geçmiş olsun diliyorum. Göstermiş oldukları metanet, sabır ve anlayıştan ötürü Ispartalı hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. En kısa müddette bu afetin tesirlerini azaltacağız ve Isparta’da hayatı olağana dönüştüreceğiz” diye konuştu.

aydın haberleri – Aktüel

Fatih Dönmez, Isparta, Güç, kar, Aktüel, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.