Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert uyarı: Adaların silahsızlandırılması gerekir, aksi takdirde egemenlik tartışması başlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı son açıklamada Yunanistan’a adalar üzerinden çok sert tepki gösterdi. Bakan, “Yunanistan, adaların …

31.05.2022
Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert uyarı: Adaların silahsızlandırılması gerekir, aksi takdirde egemenlik tartışması başlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı son açıklamada Yunanistan’a adalar üzerinden çok sert tepki gösterdi. Bakan, “Yunanistan, adaların statüsünü bozmuştur. Hasebiyle Yunanistan’ın bu adaları silahsızlandırması gerekir. Aksi takdirde egemenlik tartışması başlar” tabirlerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kent aydın haberleritölye’de gerçekleştirilen Editör Masası’nda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“HUKUKİ OLARAK İZAH ETTİK”

Yunanistan‘a adaların silahlandırılması konusunda sert tepki gösteren Çavuşoğlu, “Lozan ve Paris muahedeleri ile Yunanistan‘a verilen adalar. Her iki mutabakatta da birebir kural var. Yunanistan bu adaları silahlandırmayacak. Ama silahlandırmaya başladılar ve evvel inkar ettiler sonra kabul ettiler. Dediler ki Türkiye’den tehdit var. Sonuçta Türkiye olarak biz gerekli ikazlarımızı yaptık. BM’ye iki tane mektup gönderdik. İlksinde Yunanistan’ın bu adaları silahlandırdığını ikicisinde daha ayrıntılı halde hukuksal olarak izah ettik.

“AKSİ TAKTİRDE EGEMENLİK SAVAŞI BAŞLAR”

Yunanistan’ın bu adaları silahsızlandırması gerekir. Aksi takdirde egemenlik savaşı başlar. Yunanistan geri adım atmazsa adaların bağımsızlığını tartışmaya açarız.” dedi.

MİÇOTAKİS’E SERT TEPKİ: GENEL KARAKTERSİZLİK YAPISI, BİZ BUNU ÇOK YAŞADIK

Yunanistan önderi Miçotakis’in ABD’de Türkiye aleyhine yaptığı konuşmalara da değinen Bakan, “Aslında kusura bakmasınlar da biraz açık konuşacağım. Genel karaktersizlik yapısı biz bunu çok yaşadık. Toplantı öncesi gelir öper sarılırlar sonra toplantıya girince Türkiye’ye çok ağır ithamlarda bulunurlar.” tabirlerini kullandı.

kent aydın haberleri / Behlül Çetinkaya – Aktüel

Yunanistan,Adaları ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.